Парадокс Аристотеля про рух двох коліс

Парадокс Аристотеля про рух двох коліс

Маємо два колеса різного розміру, розташованих одне в іншому. Обидва колеса синхронно котяться і проходять певну відстань. Сенс парадоксу ясний з картинки: два скріплених колеса різного радіусу проходять той же шлях при повному обороті.

Якщо ви уважно подивитеся на гифку вгорі, то помітите — обидва колеса повністю роблять оборот по всій своїй окружності, щоб подолати одну і ту ж відстань (див. на червону лінію). А також очевидно, що одна окружність менше іншої. Це означає, що, або колеса мають однакову окружність (що в корені невірно), або різні окружності «розгортаються» на однакову довжину (чого бути ніяк не може).

А якщо уявити, що все це правда? Тоді технічно можливо, що колесо з окружністю в 2,54 сантиметра в змозі пройти той же шлях за один оборот, що і колесо з окружністю, рівним 1,6 кілометрів.

Але такого просто не буває. Довжина окружності з меншим радіусом не може дорівнювати довжині окружності з великим радіусом. Так в чому ж справа?

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Наверх