Безкоштовні ліки в Україні: перелік і порядок отримання

Програмою «Доступні ліки», розроблена КМУ і почала діяти з квітня 2017 року, був закріплений на нормативному рівні список безкоштовних ліків в Україні, а також особливості процедури їх отримання. Головне призначення даної програми – це зниження рівня смертності, а також числа ускладнень від найпоширеніших серед населення захворювань.

Перелік безкоштовних ліків

В рамках зазначеної програми передбачено забезпечення громадян України лікарськими препаратами, покликаними боротися з проявами, які супроводжують такі недуги:

 • бронхіальну астму;
 • цукровий діабет другого типу;
 • патології серця і судин.

Перераховані хвороби вибрані не випадково, саме вони є частою причиною смертності (або негативно впливають на якість життя) і підлягають лікуванню на амбулаторному рівні.

Варто враховувати, що список безкоштовних ліків в Україні на 2019 рік включає в себе понад двохсот препаратів. Примітно, що сюди входять лікарські препарати для гіпертоніків, осіб, які страждають від астми, а також пацієнтів з високим рівнем цукру в крові, що містять тільки одну активну речовину. Основні з них наведені в таблиці нижче.

Перелік найбільш поширених лікувальних препаратів, що надаються на підставі рецепта безкоштовно:

ЗахворюванняНазва препаратуМіжнародне найменування
Бронхіальна астмаБеклометазонBeclometasone
БудесонідBudesonide
СальбутамолSalbutamol
Серцево-судинної групиАміодаронAmiodarone
АмлодипінAmlodipine
АтенололAtenolol
БісопрололBisoprolol
ВерапамілVerapamil
ГидрохлортиазидHydrochlorothiazide
ДигоксинDigoxin
Ізосорбіду динітратIsosorbide dinitrate
КарведилолCarvedilol
КлопідогрельClopidogrel
МетопрололMetoprolol
НітрогліцеринGlyceryl trinitrate
СимвастатинSimvastatin
СпіронолактонSpironolactone
ФуросемидFurosemide
Цукровий діабет другого типуГлібенкламідGlibenclamidum
ГліклазідGliclazide
МетформинMetformin

З інформацією про повний перелік безкоштовних ліків можливо ознайомитися, відвідавши офіційний сайт МОЗ. Сюди входять лікарські препарати від 46 виробників: 18 з них українські, а 28 зарубіжні.

Слід враховувати, що не всіма доступними препаратами, список яких затверджений Кабінетом Міністрів, є можливість скористатися безкоштовно, за певні найменування в аптеці потрібно доплатити встановлену суму (це умова поширюється на препарати, які характеризуються більш високою вартістю).

Хто може розраховувати на надання безкоштовних ліків?

Багатьох пацієнтів цікавить питання: кому належать безкоштовні ліки в Україні? З пояснень МОЗ слід, що кожен хто звернулися до лікаря має право на отримання рецепта на безкоштовний препарат.

Основною умовою є наявність захворювання, що підпадає під умови програми «Доступні ліки». Забезпечення необхідними засобами на безкоштовній основі (або з частковою оплатою) поширюється на всіх громадян держави, незалежно від того, до якої соціальної категорії вони належать.

Як стати одержувачем доступних ліків: особливості процедури

Щоб скористатися безкоштовними ліками в Україні від гіпертонії, астми або діабету, пацієнту слід виконати ряд дій:

 1. Звернутися до лікаря, у якого він перебуває на обліку, щоб виписати рецепт на отримання в аптеці пільгових ліків.
 2. Відвідати аптеку, яка бере участь в реалізації програми «Доступні ліки».
 3. Отримати препарат безкоштовно або з мінімальною доплатою.

Як можна побачити, порядок отримання лікарських засобів на безкоштовній основі є досить прозорим. Але на практиці можуть виникати різного роду складності, які пов’язані з оформленням рецептів. Також можливі труднощі з отриманням ліків в ситуаціях, коли їх немає на складі (такі факти мають місце в невеликих населених пунктах).

Істотним мінусом є незначна кількість аптек, які беруть участь в програмі.Перелік безкоштовних ліків

Що потрібно знати для отримання пільгових ліків: важливі моменти

Щоб уникнути неясностей при зверненні в аптеку за препаратом від тиску, цукрового діабету або астми, слід ознайомитися з головними нюансами цієї процедури. До них відносять наступне:

 1. Для того, щоб отримати в аптеці ліки, необхідно звернутися до провізора з рецептом від лікаря. А для отримання рецептурного бланка форми № 1 слід звернутися в медичний заклад (рецепти видають лікарі незалежно від того, в штаті державного або приватного закладу охорони здоров’я вони знаходяться).
 2. У рецепті повинно міститися не торгове найменування засобу, а інформація щодо міжнародної непатентованої назви.
 3. Кожен з лікарських препаратів, потрібних для лікування певного захворювання, повинні виписувати на окремому бланку.
 4. Період часу, протягом якого діє рецептурний бланк, становить 10 днів з того моменту, коли він був виписаний. Це не зовсім зручно, тому планується в найближчому майбутньому збільшити час дії рецепта до трьох місяців.

Умовами програми передбачено, що після отримання рецептурного бланка пацієнт направляється в аптеку, на якій є наклейка встановленого зразка. Оскільки в рецепті міститься найменування активної речовини, то провізор повинен запропонувати кілька можливих варіантів лікарських препаратів, що містять цю речовину. А пацієнт має право сам вибрати найбільш підходящі для нього ліки.

Куди звернутися для отримання безкоштовних ліків?

Щоб отримати безкоштовний лікарський препарат, слід відвідати один з аптечних пунктів, які вже приєдналися до реалізації програми «Доступні ліки».

Число таких аптек постійно збільшується. Пояснюється це тим, що участь в програмі здійснюється на добровільних засадах, і суб’єкт, який здійснює фармацевтичну діяльність, має право приєднатися до неї в будь-який час. А така динаміка виступає гарантією реалізації права громадян на отримання безкоштовних ліків.

Такі аптеки є на території всієї країни: до початку 2019 року ця цифра становила понад 6 тисяч пунктів, де реально отримати препарат за рецептом безкоштовно. З інформацією про повний перелік аптек, які забезпечують пацієнтів безкоштовними ліками, можна ознайомитися на офіційному сайті Міністерства охорони здоров’я.

Як бути, якщо в аптеці немає безкоштовних ліків?

Якщо в аптечному пункті, що бере участь в програмі, немає потрібного препарату, пацієнт може вибрати один із запропонованих нижче варіантів:

 • звернутися в іншу аптеку;
 • почекати до того моменту, коли ліки надійдуть в аптечний пункт – якщо дозволяє стан здоров’я;
 • віддати перевагу іншій торговій марці та здійснити доплату в сумі, яка становить різницю у вартості.

Нерідкі ситуації, коли безкоштовних медикаментів в наявності немає, і пацієнтові доводиться за свій рахунок купувати лікарський препарат, який потрібно для лікування цукрового діабету, астми або патологій.

Шевченко Андрій

Шевченко Андрій

Журналіст інтернет-видання Цікаво.нет Експерт з питаннь: фінанси, інвестиції, юридичні поради.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *