Цікаві факти про Антарктиду

Офіційною датою відкриття крижаного континенту вважають 28 січня 1820. У цей день російська експедиція під командуванням Беллінсгаузена і Лазарева підійшла до берегів Антарктиди.

А ось перша висадка людей на найхолодніший континент відбувся тільки 24 січня 1895. До мису Адер підійшло норвезьке судно «Антарктик». Чотири людини зійшли на берег: капітан судна Л. Крістенсен, керівник експедиції Х. Буль, полярний дослідник К. Борхгревінк і матрос А. фон Тунцельманн. Вони зібрали на березі зразки лишайників і гірських порід.

У 1909 році норвежець Руаль Амундсен готується до підкорення Південного полюса. 14 січня 1911 норвежці висадилися на узбережжі і першими досягли Південного полюса 15 грудня 1911 г, пройшовши в обидва кінці 2800 км після 99-добового льодового походу. Паралель намагалась підкорити полюс англійська експідіція Роберта Скотта, але вони прийшли другими, а на зворотньому шляху загибли через брак продовольства і поломку техніки.

Постійного населення в Антарктиді немає. Тут діють понад сорок постійних полярних станцій, сім з яких належать Росії – Беллінсгаузен, Мирний, Схід, Новолазаревська, Прогрес, Ленінградська і Російська.

За міжнародною угодою, Антарктида є єдиним регіоном на планеті, який не керується жодною країною.

Цікаві факти про АнтарктидуУ крижаному покриві Антарктиди зосереджено, приблизно, 90 відсотків світового льоду. Якщо розтопити весь антарктичний лід, рівень Світового океану підніметься на 61 метр. Втім, середня температура тут становить мінус 37 градусів, тому, загроза затопленню світу поки не загрожує.

Антарктида не тільки самий холодний, але і самий вітряний континент у світі. Найпотужніші вітри нерідко досягають швидкості 300 кілометрів на годину.

Аргентинець Еміліо Маркос Палма є першою у світі людиною, який народився в Антарктиді. Це сталося 7 січня 1978 на станції Есперанса. Він занесений в книгу рекордів Гіннеса. Деякі історики заперечують цей факт, стверджуючи, що ще в 1913 році в Антарктиді народилася норвежка Сольвейг Гунбьерг Якобсен, але це сталося на острові Південна Георгія, який не можна в повному розумінні назвати територією Антарктиди.

15 лютого 2004 на станції Беллінсгаузен відбулося освячення церкви Святої Трійці – першого православного храму в Антарктиді.

У 1996 році група американців заснували Антарктичний Заморський Банк, який випускав антарктичні долари номіналом 1, 2, 5, 10, 20, 50 і 100 доларів. За задумом організаторів, банкноти можна було обміняти за номіналом на долари США, а виручені гроші направити на фінансування наукових досліджень в Антарктиді.

У 80-х роках 20 століття Антарктиду оголосили без’ядерною зоною, тому біля берегів континенту забороняється використовувати атомоходні судна, а на території – атомні енергоблоки. В Антарктиді знайдені корисні копалини: мідь, цинк, свинець, графіт, кам’яне вугілля, залізна руда, слюда. Але їх видобуток заборонен.

Пінгвіни, безсумнівно, найвідоміші представники тутешньої фауни. Імператорський пінгвін досягає росту 122 см і важить близько 40 кг.

Кладненко Сергій

Кладненко Сергій

Сергій Кладненко, головний редактор Цікаво.нет. Автор статей на сайті. Журналіст з досвідом роботи в українських і зарубіжних інетрнет-виданнях.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *