Цікаві факти про банки

Першими установами, які брали на зберігання гроші і цінності, були храми. Приміром, жителі древніх Афін тримали свої заощадження в храмах Акрополя, а середньовічні європейці нерідко зберігали гроші в монастирях.

Слово «банк» має італійське походження. Словом Банко (в перекладі з італійської — лава, стіл, лавка) в XV-XVI ст. у Венеціанській республіці називали лавки, на яких міняйла і лихварі розкладали монети і ділові папери. Якщо лихвар розорявся і не міг виплатити гроші за своїми платіжними зобов’язаннями, то цю лавку ламали об його ж голову. Від італійського Banco Rotto («зламана лава») відбулося сучасне слово «банкрут».

У середньовічній Європі Римські Папи строго забороняли давати гроші в борг під відсотки: наживатися на фінансових складнощах одновірців вважалося страшним гріхом. Тому в 1179 році Папа Олександр III оголосив мінял і лихварів закоренілими грішниками і заборонив допускати їх до причастя. Крім того, тодішніх «банкірів» не дозволялося ховати на освяченій землі, тому їх, як і самогубців, закопували за огорожею кладовищ.

На відміну від християнства, іудаїзм не забороняє віруючим займатися лихварством, тому абсолютна більшість середньовічних «банкірів» було євреями. До речі, саме те, що багато іудей були міняйлами і лихварями, часто призводило до єврейських погромів, підбурювачами яких були зневірені боржники.

Як і ортодоксальне християнство, іслам також забороняє лихварство. Тому банки в мусульманських країнах ніколи не позичають гроші під процент. А ще ісламські банки не приймають вкладів гроші, зароблених на продажы алкоголю, тютюну, порнографії та … свинини! Крім цього, мусульманські банкіри намагаються не мати ніяких справ з доходами від азартних ігор.

Найстаріший діючий банк в світі — це італійський Banca Monte dei Paschi di Siena. Він відкрився в 1472 році в місті Сієнні. Донедавна найстаршим діючим банком в світі вважався швейцарський банк Wegelin & Co, заснований в 1466 році, проте він припинив свою діяльність у січні 2013 року.

Цікаві факти про банкиБанки півночі Італії видають фермерам кредити під заставу сиру …. Головки пармезану банк зберігає 2-3 роки в спеціальному сховищі, поки вони не дозріють. Якщо сировар не встигає виплатити кредит до моменту дозрівання пармезану, банк продає сир і відшкодовує свої збитки.

У сучасній Швейцарії діє близько 400 банків, в яких зберігаються вклади загальною сумою приблизно в 52000000000000 доларів США. Цікаво, що в одному з них існує рахунок на 13 швейцарських франків, відкритий на ім’я В.І. Леніна в 1902 році році і досі не спустошений.

Якщо вірити Книзі рекордів Гіннеса, найбільшим пограбуванням банку є масовий вивіз цінностей з Рейхсбанку Німеччини в 1945 році. Тоді в невідомому напрямку зникла велика частина золотого запасу III Рейху і багато культурних цінностей, викрадених нацистами з європейських музеїв, загальною вартістю приблизно 5000000000 доларів (у перерахунку на сучасні ціни).

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Наверх