Цікаві факти про дуелі

Найвідоміший спосіб виклику на дуель — кидання рукавички під ноги або завдання нею удар по обличчю — відноситься до середньовічного звичаю присвячення в лицарі. Під час обряду майбутньому лицареві відважували дзвінку плюху. А потім підбадьорювали, що це остання образа, за яку він не зможе поквитатися.

Дуелям в нашому звичному розумінні всього лише кілька століть: вони з’явилися в 14-му столітті. Але за час свого існування змогли забрати кількість людських життів, порівнянне з втратою в декількох кровопролитних війнах. Всього за 16 років правління французького монарха Генріха 4-го вирушили в інший світ більше 8 тис. дуелянтів. І це незважаючи на те, що тодішні закони забороняли дуелі. Покарання було самим суворим: смертна кара.

Цікаво, що спочатку звичайною справою було використання прийомів, за сучасними уявленнями, які не відповідають лицарським правилам: відвернути увагу противника, вдарити випадково послизнувшись або оступившись, добити обеззброєного або пораненого, вдарити в спину.

Цікаві факти про дуелі Часом жінки в цій справі не відставали від чоловіків. Восени 1624 в паризькому Булонском лісі маркіза Де Несль і графиня де Полиньяк у присутності секунданток схрестили вже не кинджали, а справжнісінькі шпаги. Яблуком розбрату стала прихильність майбутнього кардинала, а поки лише герцога Рішельє. В результаті графиня взяла верх над маркізою, ледь не відірвавши клинком Де Неслі вухо.

Довгий час вважалося, що слово «дуель» — нащадок латинського «duellum», тобто «війна». Насправді у дуелі інший «родич»: слово «duo» (два). З часом європейські монархи зрозуміли, що в результаті дуелей позбавляються кольору молодого суспільства і вжили рішучих заходів. Наприклад Указ кардинала Рішельє від 1602 встановив в якості покарання за дуель смертну кару чи посилання з позбавленням всіх прав і конфіскацією всього майна для всіх учасників дуелей, включаючи навіть глядачів. У царювання Людовика XIV було видано 11 едиктів проти дуелей.

У 1899 році директор американського патентного агентства Дуеллі, оголосив про те, що патентні відомства пора закривати, так як технічний прогрес вичерпав себе і все, що було можливо, людина вже винайшла. Виявися цей чиновник в нашому часі, напевно б збожеволів …

Цікаві факти про дуелі Порівняно з правилами російських дуелей 19-го століття європейські носили оперетковий характер і рідко закінчувалися не тільки смертю, а й пораненням. Адже в Європі противники стрілялися мінімум з 30 кроків. Російські дуелянти палили один в одного з десяти. У разі обопільного промаху суперники не розходилися, а вимагали остаточної сатисфакції: стрілялися доти, поки хто-небудь з них не виявиться серйозно поранений або убитий.

Один з найвідоміших медичних суперечок на дуельну тему — чи міг вижити Пушкін, якби стрілявся сьогодні і на його порятунок були б кинуті найсучасніші технології. Більшість фахівців упевнені, що ні: поранення поета виявилося б не по зубах навіть сучасній медицині, настільки важким воно було.

Одним з найбільш завзятих дуелянтів в історії вважався астроном Тихо Браге. Дуелі цікавили його нітрохи не менше, ніж заняття наукою. Під час одного з поєдинків, ще в юності, вченому відсікли частину носа. Але довго Бразі не сумував і вставив собі в ніс протез з чистого срібла.

Сучасні шпажисти, що беруть участь в Олімпіадах і в інших змаганнях, насправді «б’ються на дуелі». Адже їх зброя, спортивна і цілком невинна, відбулася від середньовічної шпаги — улюбленою супутниці дуелянтів того часу.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Наверх