Цікаві факти про гроші світу

Гроші – це основа економіки і не тільки кожної держави, а й світу в цілому. За весь час, від появи і протягом розвитку цих платіжних інструментів, скупчилося маса цікавих фактів. Як багато цікавого в тому, що ми використовуємо щодня!
Сучасна людина звикла, що гроші бувають паперові та металеві. Однак з споконвіку до наших днів вони змінили свій зовнішній вигляд не один раз. Так в Бірмі роль грошей виконували плитковий чай і сіль, в Китаї це були шматки шовку, а в Мексиці – какао-боби. Довгий час в різних країнах монети і купюри замінювали тютюн, зерна кукурудзи та рису, сушена риба.

Одним з цікавих фактів є використання шкіри в якості матеріалу для виготовлення грошей. Це було не так давно: на Алясці в Російсько-Американській компанії були зафіксовані шкіряні варіанти, випущені в 1816, 1826, 1834 роках.

Але й на сьогоднішній день не скрізь гроші роблять з металу та паперу. В Австралії, Малайзії, Бразилії, Таїланді, Брунеї, Новій Зеландії, Румунії, Західному Самоа і Папуа Новій Гвінеї в ходу полімерний пластик.

Цікаві факти про гроші світуСпочатку такі екземпляри були суто пам’ятними, до певних запам’ятовуючих подій. Приміром, в 1988 так з’явилася банкнота в честь 200-річчя заснування в Австралії першої британської колонії. В 1999 вже Румунія виробила подібну, номіналом 2000 лей, яку присвятили сонячному затемненню в тому ж році. На цій банкноті була зображена географічна карта країни з відзначеними місцями, де затемнення було найбільш явним.

Паперові банкноти «народилися» в Китаї, ще до нової ери. Вони використовувалися тільки в похоронній церемонії: біля могили покійного гроші спалювали на розведеному багатті, вважаючи, що так вони потрапляють до небіжчика в загробний світ і полегшують там йому життя. У побуті паперові купюри поширилися набагато пізніше.

На території Канади першими паперовими банкнотами служили гральні карти. Адміністрація північної території Нової Франції в 1685 році зіткнулася з нестачею монет для виплати платним службовцям і робітникам. Інтендант вийшов з цього положення за допомогою звичайних карт, нарізавши їх різними формами і підписавши грошові номінали на кожному шматочку. Після прибуття в Канаду кораблів зі Старого Світу, всі обміняли ці «купюри» на справжні монети. Цим методом вирішення користувалися ще кілька разів на початку 18 століття.
У США перші паперові гроші з’явилися в 1861 році. Приводом так само, як і в Канаді, послужила нестача монет.
Цікаві факти про гроші світуНайпопулярнішою купюрою в усьому світі є банкнота номіналом в 500 євро. Через це довелося збільшувати випуск цього паперового примірника майже в два рази. Але євро – наймолодша валюта світу, виявляється, не найпоширеніша одиниця платіжного інструменту. Франк використовується як національна валюта в 34 країн світу.
Долар США також вважається унікальним. Його ім’я носять валюти 27 країн, не багато менше, ніж євро. Долар ще й самий консервативний, адже його дизайн не змінювався з початку минулого століття. Він також вважається переможцем номінації «сама одноманітна купюра», бо всі його купюри мають однаковий розмір і відрізняються тільки номіналом і портретом зображеного президента. Долар, до того ж, найбільш часто підробляють: або він погано захищений, або дуже цінується в кримінальних колах. Ще один дуже цікавий факт: у Сполучених Штатах на банкнотах заборонено використовувати портрети живих людей. Долар також має на зворотному боці цікаву символіку: там зображена 13-ступінчаста піраміда. Вона означає міць держави, її щаблі – перші штати, а відсутність верхівки символізує прагнення працювати далі.

Назви більшості грошових одиниць пов’язані із заходами ваги. Прикладом тому є фунт стерлінгів Британії: стерлингом називалася срібна монета, 240 таких монет важили рівно один фунт. Аналогічне походження має валюта під назвою ліра: вона є також італійським еквівалентом фунта. В Середньовіччі Західна Європа користувалася маркою для вимірювання ваги срібла, яка була небагатьом легше фунта. Від неї і сталася дойчмарка. І нарешті, в Стародавній Русі гривня виголошувалася як «гривна кун» або «гривня срібла» і позначала деяку кількість монет, виконуючи ту ж функцію, як марка і фунт.

Цікаві факти про гроші світуXXI століття почалося з широкого розповсюдження віртуальних грошей. З розвитком всесвітньої павутини їх стає з кожним днем все більше і більше. Віртуальна валюта потихеньку витісняє звичні нам паперові та металеві гроші. Однак економіка держави впаде, якщо перших буде в країні більше, ніж других. Тому грошовим реальним засобам боятися нічого.

Кладненко Сергій

Кладненко Сергій

Сергій Кладненко, головний редактор Цікаво.нет. Автор статей на сайті. Журналіст з досвідом роботи в українських і зарубіжних інетрнет-виданнях.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *