Цікаві факти про карате

Існує більше 70 різних напрямків карате.

Цікавий факт: в російськомовних країнах тих, хто займається карате, називають каратистами. Хоча, якщо вірити словникам, правильне іменування таких людей — Каратека.

Всупереч поширеній думці, Японія не є батьківщиною карате. Це бойове мистецтво зародилося в Китаї, звідки потім потрапило на острів Окінава, де і отримало назву «карате» — «китайська рука». Японія дізналася про карате лише наприкінці XIX ст. Оскільки японо-китайські відносини в той час були досить напруженими, китайське походження єдиноборства відкидалося. У 1936 році, напередодні японо-китайської війни, у слові «карате» ієрогліф «кара» (китайський) був замінений на співзвучний ієрогліф «кара» — «порожній». Крім того, до терміну було додано закінчення «до» — «шлях». Вийшло «карате-до» — «шлях порожньої (беззбройної) руки». Автором поняття «карате-до» вважається легендарний Фунакосі Гітін, засновник стилю «сетокан».

Цікаво, що в російськомовних країнах тренери іноді жартома перекладають «карате-до» як «шлях порожньої руки в порожню кишеню», натякаючи на те, що викладання карате рідко приносить багатство. Як не дивно, російськомовна Вікіпедія дає саме цей, жартівливий, переклад терміну. Такий ось забавний факт!

У країнах колишнього СРСР все ще прийнято називати одяг для занять карате словом «кімоно». Насправді, кімоно — це традиційна повсякденний і вихідний одяг японців. У класичному кімоно штани не передбачені, так що тренуватися в ньому не дуже зручно.

Як відомо, в карате за різні рівні майстерності присуджуються пояса різних кольорів. Градація поясів і їх кількість можуть суттєво відрізнятися в залежності від стилю. Що цікаво, в «споконвічному» окинавськом карате було всього лише п’ять поясів, кольори яких пояснювалися дуже просто:

  1. білий — чистенький пояс новачка, ледь-ледь приступив до занять;
  2. жовтий — пояс учня, довго освоючого базові техніки і гарненько при цьому попотів (саме від поту пояс ставав жовтим);
  3. червоний — пояс учня, допущеного до поєдинків (пояс червонів від крові, пролитої під час тренувань);
  4. коричневий — пояс «запеклого» учня, набагато рідше пропускаючого удари (кров на поясі встигала засохнути і придбати коричневий колір);
  5. чорний — пояс майстра, з плином часу почорнілий від бруду і крові.

Черговий цікавий факт: Масутацу Ояма, творець кекусинкай — одного з найпопулярніших і жорстких стилів японського карате — не є японцем. Він народився в Кореї, де відомий під ім’ям Чхве Ен Ий.

Цікаві факти про каратеДля популяризації свого стилю Масутацу Ояма проводив поєдинки з биками, при цьому він виходив на арену абсолютно беззбройним. Якщо вірити офіційній версії, Ояма за довгі роки встиг перемогти 52 бика, причому 3 з них забив на смерть. «Фішкою» майстра було відрубування бичачих рогів ребром долоні (постраждало 48 биків). Правда, злі язики кажуть, що роги були спочатку підпиляні.

У кекусинкай є поняття «хякунін-куміте» — тест 100 боїв, успішне проходження якого є показником неперевершеної майстерності і справжньої сили духу. За правилами випробування, боєць повинен без відпочинку (!) провести 100 двухминутних повноконтактних поєдинків з різними противниками, причому зобов’язаний перемогти мінімум в 50. Зараз в усьому світі налічується близько 15 осіб, які зуміли успішно пройти це випробування.

Мабуть, самим жорстким стилем карате є дайдо дзюку карате-до (кудо), в якому є лише невелика кількість обмежень в ударній і борцівській техніці. Цікаво, що на чемпіонатах Японії іноді дозволяються навіть удари в пах! Під час поєдинків бійці, практикуючі кудо, для захисту обличчя використовують особливі шоломи з пластиковим забралом. За це їх жартома називають космонавтами.

Цікаві факти про каратеКарате вивчали такі знаменитості, як Чак Норріс, Жан-Клод Ван Дамм і Беар Гріллс. Цікаво, що каратеком (причому з чорним поясом!) був і сам король рок-н-ролу — Елвіс Преслі, який вивчав це бойове мистецтво в армії. Розповідають, що на зйомках кінофільму «Малюк Галлахед», Елвіс з легкістю трощив цеглини своїми ударами.

У країнах колишнього СРСР карате міцно увійшло у фольклор. Мабуть, найвідомішим прислів’ям на цю тему є знамените «Немає краще карате, ніж за поясом ТТ!»

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Наверх