Цікаві факти про людську шкіру

Людська шкіра відіграє важливу роль в будові людини. Ваша шкіра виконує різні функції, які дозволяють жити нормальним життям. Неозброєним поглядом це не помітно, але можете бути впевнені, що шкіра робить свою роботу, щоб зберегти здорове тіло. Існує ще безліч цікавих і пізнавальних відомостей про шкіру людини, які ми розглянемо нижче.
Шкіра покриває все наше тіло. Серед людських органів шкіра займає перше місце по величині. Площа людської шкіри становить приблизно два квадратних метра, а маса може перевищувати 4 кілограми. За все життя у людини утворюється приблизно 17 кілограм шкіри.
Серед функцій, які виконує шкіра найбільш важливі – це фізичний захист кісток, м’язів і внутрішніх органів, захист Вашого тіла від зовнішніх захворювань, що дозволяє відчувати і реагувати на тепло і холод і за допомогою крові регулювати температуру тіла.

Шкірний покрив ділиться на три шари:

1) Епідерміс – зовнішній і самий товстий шар шкіри. На підошвах ніг він досягає товщини півтора міліметра. Шкіра має властивості оновлюватися. Так, у дорослої людини вона оновлюється кожні 30 днів, а у немовлят протягом 72 годин. Оновлення відбувається за рахунок базального шару (є найглибшим шаром епідермісу). В цьому шарі знаходиться креатин, з якого формуються нові клітини, які в подальшому переміщуються на поверхню епідермісу, висихають, стають плоскими і позбавляються від клітинного ядра.

2) Дерма – середній шар, який складається з колагену і придатків шкіри.

3) Підшкірний шар – нижній шар шкіри, в якому міститься жир, в ньому також знаходяться кровоносні судини, коріння волосяних фолікул і нерви. Якщо шкіра сильно пошкоджена, то цей шар спробує залікувати рану шляхом формування рубцевої тканини. Тканина шраму не така як нормальна тканина шкіри. Вона часто з’являється обезбарвленою і не має потових залоз і волосся.

В шкірі міститься пігмент меланін, від кількості якого в організмі і залежить якого кольору шкіра. При невеликій кількості меланіну людина має світлу шкіру, в той час як велика кількість призводить до темного кольору шкіри.

Цікаві факти про людську шкіруВ областях, де відбувається повторне тертя або тиск утворюється жорстка, товста шкіра відома як мозоль. Типові приклади мозолів можна побачити на руках тенісистів і кінчиках пальців гітаристів.
Більшість пилу в будинку – це мертві шари шкіри.
Поява веснянок найчастіше припадає на підлітковий вік, а до тридцяти років вони практично повністю зникають. Наявність веснянок означає, що в організмі не вистачає меланіну.

Якщо розглядати шкіру під мікроскопом, то в одному квадратному сантиметрі можна нарахувати сотні потових залоз, тисячі сенсорних точок, мільйони клітин і десятки сальних залоз.

Потові залози виконують дуже важливу функцію – вони контролюють температуру тіла. В тілі людини їх приблизно 2-3 мільйони. На першому місці за кількістю потових залоз знаходяться долоні і ступні, потім йде лоб.
Існує помилкова думка, що піт має неприємний запах. Насправді це не так. Неприємний запах утворюється за рахунок бактерій, що живуть на шкірі. Найбільша кількість бактерій знаходиться під пахвами. Їх кількість в цьому місці на 1 квадратний сантиметр може досягати 80 000, тоді як на сухій поверхні такою ж площею не перевищує 2000.

У перебігу доби сальні залози виробляють близько двадцяти грам жиру, який змішується з потом і утворює захисну плівку, що захищає нас від грибка і бактеріальних ушкоджень.
В судинній системі шкірного покриву знаходиться одна третина всієї крові, що становить близько 1,6 літра.
Повіки мають саму тонку шкіру.

Цікаві факти про людську шкіруПричин старіння шкіри безліч: стрес, недосипання, спадковість, ультрафіолетове випромінювання, вік, зменшення кількості колагену і т. д. 70% сухої дерми становить колаген, але його кількість щороку зменшується на 1%.
Деякі фахівці вважають, що причиною появи зморшок є сон вниз обличчям.

На шкірі людини може бути 30 – 100 родимок, а у деяких їх кількість може досягати 400. Деякі дерматологи висунули припущення, що люди з великою кількістю родимок не так часто страждають віковими хворобами.
Рани округлої форми заживають значно повільніше інших ран. Вперше це помітили давньогрецькі лікарі і почали практикувати зміну форми рани для скорішого її загоєння.
Жіноча шкіра значно тонше, ніж чоловіча. Тому у жінок раніше з’являються зморшки.
Серед усіх пальців руки вказівний – найчутливіший.

Бородавки передаються через дотик. Але основним фактором їх появи є вірусна інфекція, яка проникає через подряпини чи рани. В основному бородавки з’являються із зовнішнього боку шкіри, але на підошвах вони ростуть всередину. Лупа – спадкове захворювання, але вона не заразна і не може передатися, якщо ви, наприклад, скористаєтеся гребінцем сусіда. Зате воші дуже, навіть заразні, тому краще завжди мати свій власний гребінець.
Вчені вважають, що коли людина червоніє, то червоніє і внутрішня поверхня шлунка.
При вагітності жінки більш сприйнятливі до сонячних променів і збільшується ризик отримання опіків.
Вважається, що волосся захищає шкіру від холоду, проте ескімоси, які живуть на Півночі, практично не мають волосся.

Цікаві факти про людську шкіруЩе один цікавий факт те, що більшість укусів комах припадає на ноги. Також дослідники з’ясували, що комарі частіше кусають тих людей, які недавно з’їли банан. Ще вони воліють кусати тих, у кого світле волосся.
За життя людську шкіру зважити неможливо, але зате можна приблизно порахувати її вагу, застосувавши формулу. Для цього потрібно всього лише розділити свою вагу на 16 і Ви отримаєте приблизну масу шкіри.
У близнюків не обов’язково повинні бути однакові відбитки пальців. Вони збігаються тільки в 95% випадків. Також існує помилкова думка, що відбитки пальців правої і лівої руки дзеркальні. Це далеко не так.
Цікаво те, що не можна полоскотати самого себе, так як мозочок заздалегідь знає про всі ваші дії і передає інформацію в мозок, тому він вже знає, що дотики будуть від ваших власних рук і ігнорує їх.
Є кілька цікавих фактів і про шкіру тварин.

Так, хоч білі ведмеді мають біле хутро, шкіра у них насправді чорна.
Шкіра амфібій (наприклад, жаби) має унікальні властивості. Питну воду вони не п’ють, а поглинають через шкіру. Вони також використовують шкіру для поглинання повітря.
Ряд різних морських істот, таких як морські черепашки, прикріплюються до шкіри китів і роблять його своїм будинком.

У деяких фруктів і овочів теж є шкіра. До них відносяться банани, апельсини, яблука та картопля.

Кладненко Сергій

Кладненко Сергій

Сергій Кладненко, головний редактор Цікаво.нет. Автор статей на сайті. Журналіст з досвідом роботи в українських і зарубіжних інетрнет-виданнях.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *