Цікаві факти про тектонічну будову Землі

Знання про тектонічну будову Землі ще не достатньо глибокі, оскільки побудовані лише на непрямих доказах. Точні дані є лише про верхній шар нашої планети, який не перевищує 1,5 десятка кілометрів. Якщо задуматися, то про внутрішню будову Землі знаємо значно менше, ніж про космос, який досліджується супутниками і космічними кораблями.
Проте вивчення тектонічної будови Землі дуже важливо. З ним пов’язані особливості рельєфу земної поверхні, поява і розташування всіх видів корисних копалин, утворення вулканів і виникнення землетрусів. Знання про тектонічну структурі Землі корисні і для отримання відомостей про можливі геологічні та географічні зміни.

Земля – це сплюснутий сфероїд, який складається з наступних шарів:
1) Літосфера
2) Мантія
3) Ядро

Розглянемо кожен з цих шарів більш детально.
1. Літосфера. Літосфера в перекладі з грецької мови означає кам’яна куля. Це сферичної форми тверда оболонка Землі. В товщину даний шар сягає приблизно 100 кілометрів. Також в літосферу включається астеносфера, так звана верхня мантія, на якій і розміщена велика частина літосфери. Речовина, з якої складається астеносфера, знаходиться в пластичному стані, тобто між твердим та рідким тілом. В результаті цього процесу літосфера ніби як плаває у верхній мантії.

Цікаві факти про тектонічну будову ЗемліВерхня частина літосфери – земна кора. Зовнішнім кордоном земної кори є та частина, де поверхня Землі стикається з атмосферою і гідросферою. Нижня ж частина розташована на глибині від 7 до 76 км.
Структура земної кори має кілька шарів. Потужність верхнього шару знаходиться в межі 0 – 20 км. До його складу входять осадові породи, такі як пісок, глина, вапняк і ін. Результати сейсмічних досліджень показують, що ці породи пухкі, а швидкість проходження хвиль дуже низька.
Під материками розташовується гранітний шар, який складається з порід, щільність яких дорівнює щільності граніту. Сейсмічні хвилі проходять цей шар зі швидкістю 5 – 6 км / с.

Внизу океанів гранітного шару немає, зате на материках цей шар іноді можна побачити на поверхні.
Ще нижче йде базальтовий шар, у якого сейсмічні хвилі досягають швидкості 6,5 км / с.
Посеред гранітного і базальтового шару існує межа, яка називається поверхнею Конрада. В межах цього кордону відбувається ривок швидкості проходу сейсмічної активності в межах 6 – 6,5 км / с.

Цікаві факти про тектонічну будову ЗемліВідповідно з потужністю і будовою кора ділиться на два види: материкову і океанічну. З низу материків кора включає наступні шари: осадовий, гранітний і базальтовий. Потужність її на рівнинах складає 15 кілометрів, а в горах може зрости до 80 кілометрів, утворюючи «коріння гір». Внизу океанів гранітний шар в більшості випадків взагалі відсутній, а базальтовий шар покритий тонкою плівкою осадових порід. У частинах океану з великою глибиною потужність кори досягає 3-5 кілометрів, а нижче знаходиться верхня мантія.

Актуальність екологічного дослідження літосфери пояснюється тим, що саме в ній джерело всіх мінеральних ресурсів. Літосфера також є одним з найбільш важливих об’єктів антропогенної діяльності, в результаті, значних змін якої, розвивається загальна екологічна криза. Так, у верхній частині земної кори знаходяться грунти, важливість яких для людства складно переоцінити. Грунти являють собою органно-мінеральний продукт довголітньої (сотні і тисячі років) спільної діяльності води, повітря, живих організмів, сонячного тепла і світла є одними з найголовніших природних ресурсів. Спираючись на кліматичні та геолого-географічні умови грунти, бувають товщиною від 15-25 сантиметрів до 2-3 метрів.

2. Мантія – це проміжна оболонка, що розташовується між літосферою і ядром планети, яка включає в себе силікатні породи, багаті залізом і магнієм. Мантія майже 2900 кілометрів товщиною і становить 83% об’єму і 67% маси Землі.

Цікаві факти про тектонічну будову ЗемліТемпература в мантії, як відомо, не більше 2-2,5 тис. градусів. Її речовина знаходиться в розпеченому стані і відчуває дуже великий тиск від літосфери. Мантія має великий вплив на процеси, що відбуваються на Землі. Вона складається з декількох різних шарів. У верхньому шарі мантії утворюються магматичні вогнища, в результаті чого виникають руди, алмази та інші копалини. Таким же чином на поверхню Землі надходить тепло. Верхня мантія безперервно і активно рухається, викликаючи при цьому рух літосфери і земної кори.

3. Ядро являє собою шар, багатий заліза і нікелю, який складається з двох шарів: внутрішнього і зовнішнього ядра. Зовнішнє ядро рідкообразне, бо крізь нього не проходять поперечні хвилі і має глибину до 5 тис. км., внутрішнє – складається з твердої речовини. У зовнішньому ядрі Землі напруженість магнітного поля в середньому становить 25 Гаусс, що в 50 разів більше, ніж на поверхні. Матеріал ядра, особливо внутрішнього, сильно ущільнений і по щільності дорівнює металам, тому його і називають металевим. Останні дослідження довели, що внутрішнє ядро Землі обертається трохи швидше, ніж вся інша планета.

Про ядро практично нічого не відомо, тому що всі дані були отримані непрямими методами та дослідженнями, а зразки складових речовин ядра немає можливості добути і навряд чи вийде в найближчому майбутньому.

Кладненко Сергій

Кладненко Сергій

Сергій Кладненко, головний редактор Цікаво.нет. Автор статей на сайті. Журналіст з досвідом роботи в українських і зарубіжних інетрнет-виданнях.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *