Цікаві факти про тонкощі троллінгу в інтернеті

Ви знаєте, де живуть тролі? «Під мостом», – раніше саме так би ми відповіли на це питання. Але сьогодні ці зловредні істоти зі скандинавських казок перебралися у Всесвітню Павутину. Наводнивши різні форуми і співтовариства, сучасні тролі залишаються вірні заповітам своїх міфологічних побратимів. Вони сіють ворожнечу, розпалюють холівари і виводять добропорядних користувачів із себе …
Так які вони, ці порушники спокою, навіщо вони це роблять і, головне, як з ними боротися? Давайте по порядку … Ловись, рибко … У перекладі з англійської «trolling» – це ловля риби на блешню. А на сленгу учасників інтернет-спільнот троллингом називається розміщення будь-якої інформації, що провокує безглузді конфлікти. І завдання троля очевидна – зловити на крючок- «провокацію» якомога більше «рибок» -користувачів. «Все заради Лулзім» – девіз троля. Лулзім, якщо ви не знаєте, – це приколи, джерела веселощів та гарного настрою.

Сучасний троль багатоликий і хитрий. Не завжди його можна відразу розпізнати в натовпі користувачів. Але є типажі, яких можна обчислити за певними ознаками.

«А чи був мачо?», або цікава типологія тролів.
Якщо на просторах Мережі ви зустріли індивідуума, який всіма правдами і неправдами намагається привернути увагу до себе, знайте – можливо, це троль-егоцентрик. Навмисне наївні питання, очевидно помилкові коментарі, реклама форуму-конкурента, провокаційні заяви – неповний список засобів «лову» Лулзім. Зазвичай в кінці спору егоцентрик розігрує невинність і образу.

Герой-коханець ловить Лулзім від послідовного флірту з жіночою половиною групи. Тут троль б’є по одвічно хворому – бажанням бути єдиною. Така тактика провокує конкуренцію серед дам, а також наслідування «герою» чоловічою половиною групи. І як підсумок – все поглиненно фліртом, група не виконує свою основну мету.Цікаві факти про тонкощі троллінгу в інтернеті

Іноді в Мережі ви можете зустріти користувача, який вражає відвертою дурістю. Знайомтеся – це ідіот. Його мета – поспостерігати за реакцією людей. А реакція може бути різною: від спроб наставити на шлях істинний до відвертого глумління і спроб покрасуватися розумом на тлі «ідіота».

Троль-пліткар спеціалізується на поширенні наклепу або чуток про будь-яку подію або людину. На доказ зазвичай наводить посилання на схожий за тематикою, правда, неіснуючий ресурс.

Ще один популярний типаж – це хам. Зазвичай вибирає собі жертву з нестійкою психікою та образами починає доводити її до сказу. Часто для підтримки «хам» має кілька однодумців. Тактика сперечальника, іншого представника тролів, – завести суперечку про смаки та уподобання. Після чого «сперечальник» займає саму непопулярну позицію і починає сперечатися з більшістю. Тут «улов» безпосередньо залежить від володіння тролем темою спору.

Деякі тролі люблять грати на людській цікавості, видаючи себе за знаменитість. Найчастіше більшість користувачів кидається перевіряти факти і сперечатися про справжність «зірки».

Цікавий варіант – троль-шизофренік. У групі створюються дві облікові записи з протилежними думками. Потім троль затіває суперечку з самим собою, його мета – знайти однодумців з обох сторін серед користувачів групи і спровокувати холівар.

Заздрість – смертний гріх і обширне поле діяльності для троля-успішної людини. Схема проста: створюється образ досяг небувалих висот людини, причому в будь-якій сфері життя. Безсумнівно, знайдуться користувачі, охочі поставити на місце нахабу. Хтось буде доводити, що троль бреше. Інші – що він не так вже і успішний, як вважає. Треті – поливати троля брудом просто з усвідомлення того факту, що їм далеко до його рівня.

Насправді, вкрай важко скласти повний список типів тролів. Так само, як і зрозуміти мотиви їх діяльності. Але я все-таки спробую …

Навіщо вони це роблять
Як я вже зазначила, головна мета троля – це ловля Лулзім. Однак бувають й інші причини, що призводять користувача до троллінгу:
• Експеримент. Спілкування в Інтернеті мають на увазі якусь анонімність, яка дозволяє перевірити межі людського терпіння. Але варто пам’ятати, що безкарність в Мережі ілюзорна, а грубі порушення правил поведінки можуть привести до серйозних наслідків.
• Вираз ворожості. Тролінг дозволяє анонімно висловити позицію, чужу якій-небудь точці зору або групі.
• Перевірка роботи модераторів. Тролінг дає можливість спостерігати за реакцією на порушення тих, хто покликаний стежити за порядком.
• Садизм. Деякі просто отримують задоволення від особистих нападок. Це клінічний випадок і тема зовсім іншої статті.

Цікаві факти про тонкощі троллінгу в інтернеті«Затролив» троля – місія нездійсненна?
Якщо мотиви троля не завжди піддаються розумному поясненню, то з варіантами реакції на них все набагато простіше. Є тільки три способи взаємодії з тролем:
1. Наставити троля на шлях істинний. Апріорі провальний варіант. Відповідь тролеві відверне дискусію від теми, виведе спостерігачів з рівноваги і забезпечить троля увагою, до якого він і прагне.
2. Ігнорувати троля. Найнадійніший варіант. «Не годуйте троля» – таке гасло є на багатьох форумах невипадково. Ігноруючи, ви позбавляєте троля уваги і «їжі», що зводить нанівець сенс його існування.
3. «Затролив» троля. Дуже ризикований варіант, до того ж він вимагає вкладення сил і часу. Якщо для вас принципово помститися тролеві і ви вважаєте, що гра варта свічок, можете спробувати.

Ось кілька загальних порад для бажаючих вступити в сутичку з тролем:
• Завжди бути напоготові.
• Вміти швидко підлаштовуватися під зміни обстановки.
• Бути впертим.
• Бути уважним до деталей.

Проте всі ці якості не гарантують перемоги. Адже, полюючи на троля, ви ризикуєте опуститися до його рівня, а там він будь-кого задавить своїм досвідом.

Кладненко Сергій

Кладненко Сергій

Сергій Кладненко, головний редактор Цікаво.нет. Автор статей на сайті. Журналіст з досвідом роботи в українських і зарубіжних інетрнет-виданнях.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *