Цікаві факти про вершкове масло

Чи знаєте ви, що:
1. Людей, які регулярно займалися миттям, очищенням, посолом і укупоркой про запас коров’ячого масла, називали «маслосолами».
2. Відмінний старовинний американський спосіб для заощадження масла від псування полягав у зверненні в дрібний порошок і змішуванні разом таких інгредієнтів: однієї частини цукру, однієї двадцятої частини селітри і дві частини звичайної солі. Шістдесят грамів цієї суміші додають до кілограму масла негайно після того, як воно буде відокремлене від сироватки.
3. Відмінно зберігається масло, загорнене в тканину, яка змочена сумішшю води і винного оцту.
4. Масло краще зберігається, якщо його обернути капустяним листом.
5. При збиванні масла з вершків або сметани утворюється каламутна кислувата рідина. Її називали по-різному – «ізбоіна», «маслянка», «сколотіна», «масляна сироватка». Але найчастіше вживали слово «пахта», «пахтаньє». «Пахтаю» часто і означало збивати масло.
6. «Пахталкой» називали ручну олійницю, яка представляла собою високу вузьку діжку з кришкою. В цю посудину опускали пахтальну мутовку – паличка з дірчастим кружком або хрестом, яка і збивала масло.

Цікаві факти про вершкове масло 7. Використовувалася пахта для приготування самих різних блюд і страв. Сколотини здавна додавали в каші, нею заправляли юшки, на «ізбоіні» також місили тісто.

8. «Ремчуков» називали страву, отриману зі сколотин і води, в якій промивали масло. Цю суміш ставили в гарячу піч, щоб вона трохи покипіла. Після цього її виливали в мішечок з полотна і чекали, поки стече сироватка.

9. Влітку на Україні готували обрядові ватрушки – «Мандрики». Сколотіна, яка залишалася після збивання масла, збиралася і відтоплювалась в печі. Потім її висипали в ворочок і залагоджували під гніт.
10. У Туркменії «айраном» називається пахта, змішана з водою. «Кара сузме» – речовина, отримана в результаті відціджування сколотин. Туркмени в деяких видах тіста використовують також відходи топления масла, які у них називаються «дурдом».

11. У Вірменії для тривалого зберігання пахту згущують і висушують. Така суха пахта називається «чортан».

Цікаві факти про вершкове масло12. Монголи зі сколотин готують «хурунгу». В скислих пахту кладеться закваска – житні зерна сиплять в мішечок, який залишають в пахті на тиждень. Сколотини прикривають кришкою з дірочками і час від часу помішують. Після бродіння блюдо вживають в їжу.
13. Вершкове маслечко – завжди і всіма бажана, смачна і апетитна заправка майже до будь-якої страви. Каша да картопля присмачені маслом, стають особливо привабливою і смачною стравою, яка так і проситься в роток.

14. Якщо ж людину збираються «підмаслити», значить, розраховують його зробити більш м’яким, податливим, чуйним на прохання.
15. Хоча масло з’явилося і пізніше сиру, проте історія його приготування йде глибоким корінням в саму старовину. Масло вміли збивати ще шумери. Вживали масло спочатку в лікувальних цілях і тільки пізніше воно стало продуктом харчування.
16. В старовину масло виробляли сліпі раби – вважалося, що той, хто зазирав у посудину з маслом, накликав порчу на будинок власника тварини, від якого отримували масло. Втім, людина, заглядавша в чужі горшки з будь-яким вмістом, в усі часи не користувалась повагою серед своїх одноплемінників.

Цікаві факти про вершкове масло17. Якість і смак масла залежать, насамперед, від того, де і як паслася корова, який корм, і в якій кількості переробляла ї шлунок. «Для масла ця корова ще не напасла», – стверджували знавці-виробники масла, коли інші господарі поспішали збити масло раніше і швидше.
18. У травні в день Симона Зилота, якого в народі називали Золотом, корів намагалися годувати жовтими травами, щоб отримати масло з золотистим відливом.
19. Збиття масла в макітрі слов’янські господині зазвичай супроводжували словами: «Буде соломи віз, а цукру смак. Буде масло, як скло, як кришталь ».

20. Стверджують, що смак і колір вершкового масла поліпшуються, якщо його ретельно розтерти із зеленню петрушки, кропом, сиром, фісташками, жовтками.

Кладненко Сергій

Кладненко Сергій

Сергій Кладненко, головний редактор Цікаво.нет. Автор статей на сайті. Журналіст з досвідом роботи в українських і зарубіжних інетрнет-виданнях.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *