Цікаві факти про вулкани

Вулкани для багатьох непосвячених здаються чимось фантастичним і незбагненно грізним. Для того щоб отримати більш повне уявлення про ці об’єкти наведемо цікаві факти про вулкани.

Єдиним вулканічним каменем, плаваючим на поверхні води, є вулканічна пемза. Для неї характерний сірий колір, цей камінь пронизаний порожнистими отворами, що утворилися при охолодженні каменю. Цей процес супроводжувався виходом газів, які й утворили отвори.

Виверження самих величезних вулканів, званих супервулканом, часто викликають страхітливі наслідки. Це і вогненний дощ, який проливає на багато миль навколо самого вулкана, і глобальні зміни клімату, обумовлені попаданням попелу в атмосферу. На щастя, подібні вулкани вивергаються в середньому кілька разів за 100000 років. Про один з них, розташованому на території національного парку Йеллоустоун, вчені стверджують, що, цілком ймовірно, готовий для чергового виверження.

Найбільшим з спостерігавшихся вивержень вважається діяльність вулкана Тамбора на індонезійському острові Сумбава. Виверження забрало життя 100 тисяч чоловік. На думку дослідників саме в Індонезії розташована найбільша кількість історично активних вулканів. Всього їх 76.

Цікаві факти про вулканиБільшість вулканів з’являється на кордонах тектонічних плит, що утворюють поверхню землі. Інші вулкани, наприклад, Єллоустонський, знаходяться в інших «гарячих точках» прориваючись з земних глибин магмою.

Ісландія, також названа землею вогню і льоду, наділена природою найбільшою кількістю вулканів регіону, званого «средньоокеанічна Атлантична гряда». Приголомшила багатьох недавнє виверження Ейяфьятлайокудля незмірно слабкіше вибуху Скаптара, який завдав страшних втрат продовольчим запасам острова і став причиною голоду, що спричинило загибель двадцяти відсотків населення.

Наводячи цікаві факти про вулкани не можна розповісти про тяжкі наслідки від події в 1991 році на Філіппінах виверження вулкана Пінатубо. В результаті викиду вулканом в атмосферу планети 22 мільйонів тонн сірчаних сполук температура знизилася на 0,5 градуса.

Цікава здатність вулканів до зростання — накопичувана лава і попіл нарощують його висоту.

Погаслі вулкани називаються в тому випадку, коли вчені вважають, що їх вивержень більше не буде. Про вулкани з затихлої на час активністю говорять, що вони сплять.

Цікаві факти про вулканиЯкщо в процесі виверження вулкана руйнуються стінки, які стримують лаву, то виникає величезний кратер, який отримав назву кальдера.

Вулкан Келімуту, розташований в Індонезії, має на вершині три незвичайних озера. Вода в кожному з них періодично набуває різних кольорів — зелений, чорний або червоний. Ці перетворення викликаються реакцією вулканічних газів, що вступають у хімічну реакцію з різними мінералами, які розчинені у воді. Цим і зумовлена зміна забарвлення озер.

Найвищим вулканом Землі вважається Мауна Лоа на Гаваях. Його висота дорівнює 4 тисячам метрів над рівнем моря. На цьому острові знаходяться п’ять вулканів.

При виверженнях вулканів відбувається викид в атмосферу дрібних частинок попелу, здатних розсіювати сонячні промені. Це надає атмосфері коралові і помаранчеві відтінки і додає барвистості закатам.

Цікаві факти про вулканиБільшість островів Атлантичного океану утворилося в результаті вулканічної діяльності.

Серед визначних пам’яток острова Лансароте з групи Канарських островів ресторан зі звучною назвою El Diablo (з іспанської перекладається як «диявол»). Кухарі цього ресторану готують їжу безпосередньо над жерлом вулкана. Відзначимо, що його температура перевищує 400 ° C.

Вчені відносять індонезійський архіпелаг до частини земної кори, що знаходиться в процесі становлення. При цьому одні острова поступово або несподівано з’являються з морської безодні, в той час коли інші занурюються в неї. Це наслідок частих землетрусів, впливів великого числа діючих вулканів, а також зростання коралових рифів. Такі зміни вимагають частих внесень поправок в карту Індонезії.

Вулкан, що знаходиться на острові Киу-Шіу в Японії носить назву Асо, є найбільшим вулканом на світі. Кратер вулкана має ширину 14 кілометрів, довжину 23 кілометри і глибину 500 метрів.

Цікаві факти про вулканиЧастота вивержень знаходиться в Сальвадорі вулкана Исалько становить 8 хвилин. За двохсотлітню діяльність вулкана відбулося понад 12 мільйонів його вивержень.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Наверх