Найбільші озера в світі

Під словом «озеро» всі ми представляємо округле водоймище, оточене лінією берега. Озера бувають різні: тихі і романтичні, холодні і каламутні, глибокі й великі, по яких ходять кораблі і вирують хвилі нітрохи не менше, ніж в морі.
Отже, хіт-парад найбільших озер в світі:
1. Найбільшим за площею озером в світі по праву називається Каспійське. Завдяки своїм величезним розмірам воно отримало статус моря. Його площа становить понад 370 тис. квадратних кілометрів, але максимальна глибина невелика — 1025 метрів. Розташоване Каспійське море на стику Азії та Європи, оточують його відразу кілька країн — Казахстан, Іран, Туркменістан, Азербайджан і Росія. Однак, незважаючи на свою велику площу і наявність солоної води, Каспій вважається озером. Саме в це озеро впадає найбільша річка Європи — Волга. Каспійське море приносить досить гарний прибуток найближчим країнам через велику кількість газових і нафтових родовищ.

Найбільші озера в світі2. Найглибше, чисте озеро на планеті — Байкал.
Його довжина становить 620 км, а ширина коливається десь від 31 до 75 кілометрів. Але гордість Байкалу — підводне ущелина Ольхон, де глибина дорівнює 1940 м. Обсяг прісної води становить 2300 кубічних кілометрів. Байкал — одне з найдавніших прісних водойм світу. Воно було сформовано рухом тектонічних плит. Прибережні території озера відрізняються унікальною різноманітністю фауни і флори.
Найбільші озера в світіБайкал знаходиться в улоговині, він з усіх боків оточений сопками і горами. Західне узбережжя — стрімчасте, скелясте, східне — більш пологе, рівне, а в деяких місцях гори відступають на кілька десятків кілометрів.
Байкал покритий льодом велику частину року — з середини січня до початку березня, тому кораблі тут ходять з травня-червня до вересня.
3. Трійку хіт-параду замикає озеро Верхнє, яке є найглибшим, великим і холодним з Великих озер.
Також, за сумісництвом, воно займає статус найбільшого за розмірами прісноводного озера в усьому світі. Улоговини Верхнього озера були вироблені в південній частині кристалічних порід Канадського щита і утворилися внаслідок численних тектонічних рухів, льодовикової і дольодовикової річкової ерозії. Ця водойма за все своє існування вже неодноразово змінювала свої обриси. Північна частина берегової лінії всієї групи озер розчленована, береги і острови обривисті і скелясті, але надзвичайно мальовничі. Рівень Верхнього озера штучно зарегульований для енергетики і судноплавства.
Найбільші озера в світі4. Четверте місце по праву займає озеро Вікторія, яке знаходиться в Східній Африці і є найбільшим озером цього материка.
Його води омивають берега трьох країн — Кенії, Уганди і Танзанії. У 1858 році Вікторію відкрив англійський мандрівник Джон Спік і саме він дав їй назву на честь своєї королеви.Озеро займає площу в 68 тисяч кілометрів квадратних, довжина становить 320 км, а найбільша ширина від краю до краю 275 км.
Найбільші озера в світіВікторія, як і її попередники, судоходне, а місцеві жителі посилено займаються рибальством. Північна частина узбережжя перетинає екватор. Максимальна глибина озера не дуже велика — близько 80 м, проте вона вважається досить глибокою. Основну масу вод Вікторія одержує не від своїх приток, а від дощів.
5. На п’ятому місці впевнено розташувалася африканська сестра Байкалу — Танганьїка.
Це озеро дуже давнє за своїм походженням і дуже велике. За глибиною та обсягом Танганьїка слідує відразу ж за своїм братом. Воно належить чотирьом державам — Танзанії, Конго, Бурунді і Замбії. Глибина його складає 1470 метрів, а це десь на 650 метрів нижче рівня океану.
Найбільші озера в світіВоди Танганьіки незвичайно чисті і прозорі, водна гладь буває такою тихою і гладкою, що озеро можна сплутати з дзеркалом. Фауна надзвичайно різноманітна: тут мешкають понад чотири сотні різних видів риб, молюсків, рачків, а майже 300 видів ніде на нашій планеті більше не зустрінеш. Але живуть морські тварини тільки в верхніх шарах, товщина яких становить близько 250 метрів.
6. Гурон — четверте озеро в світі за своїми масштабами.
Ця водойма розташована одночасно і в Канаді, і в США. Воно також належить до групи північноамериканських Великих озер. Розташований Гурон трохи на схід Мічигану і їх з’єднує між собою протока Мінак. Географічно ці озера — дві окремих водойми, але з гідрографічної точки зору вони утворили єдину систему.
Найбільші озера в світіГурон займає площу в 59600 кв. км, висота його поверхні над рівнем моря — 176 м, а глибина в деяких місцях складає 230 м. Назва цього озера походить від індіанського племені і було введено в ужиток французами. На Гуроні розташований найбільший острів серед прісної води на планеті — Манітулін.

7. Озеро Мічиган займає наступне місце в нашому рейтингу.
Ця водойма, також як і Гурон, відноситься до Великих озер і є єдиним представником цієї групи, який розташований повністю на території США.
Найбільші озера в світіМічиган омиває береги чотирьох штатів. Площа даного водоймища становить 57,75 тис. квадратних кілометрів. Довжина від берега до берега — понад 500 км, а ширина близько 190 кілометрів, але по глибині — це дрібне озеро, в найглибшому місці близько 280 м. Розташований Мічиган в 177 метрах над рівнем моря. Водойма покрита льодом всього чотири місяці в році, тому судноплавство на його території досить розвинене. Озеро було відкрито в 1634 році французом Жаном Ніколі.

8. Восьме місце нашого хіт-параду належить Аральському морю.
Це безстічне з солоними водами озеро знаходиться в середній Азії на кордоні Узбекистану і Казахстану. З 60-х років минулого століття рівень моря швидко знижується через забор води з річок, що впадають в озеро, з метою зрошення.
Найбільші озера в світіФактично водоймище розпалося на два інших — Велике (Південне) і Мале (Північне) Аральське море. До цього часу озеро займало четверте місце в світі. На думку вчених, якщо припинити забір води, то рівень Аралу відновиться протягом 200 років. Площа Аральського моря близько 34 тис. кв. м., довжина між найдальшими точками 429 км, а його глибина — 71 м.

9. Велике Ведмеже озеро розташувалося на 9 сходинці рейтингу найбільших озер планети.
Воно розташовується на рівні 185 метрів вище рівня моря, між 118 — 123 градусами західної довготи і 65 — 67 градусами північної широти, на полярному колі. Велике ведмеже озеро — найбільше на території Канади і четверте за розмірами на материку.

Найбільші озера в світі10. Замикає наш рейтинг найбільших озер світу озеро Ньяса, розташоване одночасно в Мозамбіку, Малаві, Африці і Танзанії.
Площа його невелика, порівняно з попередніми водоймами, і становить 30,8 тис. кв. км. У північній частині, де дно лежить нижче рівня моря, його глибина сягає 706 м. Ньяса багате крутими, скелястими і високими берегами, особливо на північному сході. Південні береги озера обрамляє вузенька смуга рівнини. Водойма надзвичайно багата рибою, також тут водяться бегемоти, крокодили, водоплавні птахи.
Найбільші озера в світіНьяса зрідка називають батьківщиною акваріумних риб. Для озера характерні шторми, прибої, які сильно ускладнюють судноплавство, тому пасажирів перевозять виключно в денний час.

Ми познайомилися з десятком озер, які, в тій чи іншій мірі, дивують і зачаровують. Багато — своїми масштабами і глибиною, деякі — флорою і фауною. Але для того, щоб озера і далі продовжували радувати і заманювати, їх потрібно берегти, захищати і не руйнувати крихку природу нашої планети.

1 комментарий

  1. Деонізія:

    Вдячна про цікаві факти про 10 найбільших озер материків. Я обов’язково використаю деякі із них в своєму посібнику з географії материків, над яким зараз працюю. з посиланням на ваш сайт. З повагою до Вас Деонізія.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *