Найбільші павуки

Середній павук, як правило, має розмір від 4 до 6 сантиметрів. Але є й такі екземпляри, які можуть вразити своїми габаритами. Щоб визначитися, які найбільші павуки в світі, потрібно звернутися в Книгу рекордів Гіннеса.

Птахоїд Терафоза Блонда

Найбільші павуки – це павуки птахоїди. Вперше вони були знайдені і описані французьким ентомологом Латрейлем в далекому 1804 році. У 1965 році в Венесуелі експедицією Пабло Сан Мартіна був виявлений найбільший птахоїд. Його волохаті лапи у розмаху склали рівно 28 сантиметрів.

Найбільший павук у світі

Найбільший павук у світі

Цього цілком достатньо, щоб покрити звичайну обідню тарілку. Саме ця особина, птахоїд-голіаф, і потрапив до Книги Рекордів Гіннеса. Втім, пізніше фахівці знайшли ще більшого павука.

Пожирач птахів

Кошлаті восьминогі павуки-птахоїди нешкідливі, але у людини викликають лише антипатію і огиду. Отрута павука  безпечний, його можна порівняти з осиною отрутою. А адже спочатку вчені вважали їх отруйними. Павуки – це дивні створіння, яких багато хто помилково відносять до комах. А насправді павуки – це членистоногі з класу павукоподібних.

Цей вид павуків зустрічається в тропічних лісах Гайани, Суринаму і Французької Гвіани, але були зареєстровані поодинокі екземпляри в Бразилії і Венесуелі. Свою назву «птахоїд» тварина не виправдовує. Через свої страхітливі розміри і місце проживання, на деревах, вважалося, що павук харчується птахами. Але годується птахоїд  тільки жабами, дрібними гризунами, неопереними птахами, ящірками і невеликими зміями. Тропіки – це справжній рай для найбільшого павука. Фото показують, що вони мешкають в глибоких норах, ущелинах скель, дуплах дерев, а вхід вистилають павутиною. Птахоїд не пасе пастку для своєї жертви, а ловить їх сам. У них крім мереж є інша зброя – сильні щелепи. Варто відзначити, що павуки харчуються тільки рідкою їжею. Вони, як правило, висмоктують жертву і залишають від неї тільки суху оболонку.

В приватних колекціях птахоїда Терафоза Блонда можна зустріти виключно рідко. Для розмноження цих павуків потрібні сезонні зміни умов утримання. Тому такі тварини рідко розмножуються в неволі. Крім цього, павуків Терафоза Блонда не можна вивозити за межі багатьох країн, де вони живуть.

До речі, світовий рекорд за розміром павука-птахоїда повторили. Дворічна тварина цього виду, яку вивів Роберт Бустард і виростив Брайан Барнетт, теж мав розмах лап 28 сантиметрів і важив всього 170 грамів.

Втім, найбільший павук-птахоїд був виявлений в Паризькому музеї. Відкриття зробив німецький біолог, який розглядав експонати. У банці з формаліном він знайшов павука-птахоїда, довжина лапок якого досягала 30 сантиметрів. Це на два сантиметри більше нинішнього рекорду. Як виявилося, павука зловили в 1939 році в Лаосі, після чого багато років зберігали в музеї.

Павук – нефіла

Це найбільші павуки, які плетуть павутину. Їх ще називають банановими павуками, гігантськими деревними павуками. І саме вони є справжньою грозою птахів.

Розмір тільця цього павука від 1-го до 4-х сантиметрів, а розмах ніг може бути до 12 сантиметрів.

У рідній іпостасі

У рідній іпостасі

Варто відзначити, що самки павуків-нефілів набагато більші за самців. Розмах ніг цього гігантського викопного павука досяг 15 сантиметрів. Серед їхніх жертв зустрічаються навіть дрібні птахи. До речі, можна зустріти таку тварину в Австралії, Африці, Азії, Америці та на Мадагаскарі.

Зараз у викопному відомо 6 видів роду нефіла. П’ять з них з неоген (Домініканський бурштин, 16 мільйонів років), один з еоцену (США, 34 млн років) і Юрського періоду (165 млн років).

Отрута цих павуків сильніша, але для людини не смертельна. У нього нейротоксичний ефект, як у каракурта. Від укусу болить не  все тіло, а тільки уражене місце. Після цього з’являються пухирі і зникають протягом 24 годин. Іноді можлива алергічна реакція на укус нефіла, а у астматиків утруднення в диханні. Цей рід павуків володіє сильними хеліцерами, тому від укусу може залишитися невеликий шрам на тонкій шкірі (наприклад, на пальцях).

Самці помітно менше самок

Самці помітно менше самок

Нефіла плете павутину на гілках дерев. Вони – геніальні архітектори. І дуже вміло і майстерно плетуть пастку своїм жертвам. «Пряжу» виробляють особливі залози, які розташовуються на черевці. Властивості ниток дивують вчених до цих пір. Павутина настільки еластична і міцна, що може витримати більшу вагу, ніж стандартні нитки такої товщини. До речі, потрапляючи в мережі павука-нефіла, жертва не має можливості вибратися.

Цій павутині вже знайшла своє застосування рибаки з узбережжя Тихого і Індійського океанів. Вони збирають мережі, роблять з них кулю і кидають у воду, щоб зловити рибу.

Тарантул південноруський

Ще відомий як Мизгирь. Теж має своє почесне місце в рейтингу «Найбільші павуки в світі». Вони водяться в середній Азії, на Україні і на півдні Росії. В основному тарантула можна зустріти в пустельній, лісостеповій та степовій зоні. Розмір одного павучка до 3,5 сантиметрів – він сильно поступається птахо їдам. Все тільце покрите волоссям, окрас буро-рудий, майже чорний.

У тарантула прекрасна реакція

У тарантула прекрасна реакція

Тарантул риє вертикальні нори. Їх глибина може досягати 30 і навіть 40 сантиметрів. Все житло вистелено павутиною. Якщо тарантул зачув близько нори комахи, то стрімко вискакує зі свого притулку і ловить жертву. Не втекти і тим комахам, які випадково заповзли в нору до павука. Тарантул орієнтується на тінь своєї жертви, яка пробігає по входу в нору, так само відчуває рух пробігаючих комах. До речі, якщо прив’язати гудзик або пластилинову кульку до нитки, похитувати їм близько норки, то можна обдурити тарантула і виманити його назовні. Вночі павуки активніше, вони вибираються із своєї схованки і відходять на невелику відстань від норки. Їх основний видобуток – жуки і прямокрилі.

До речі, ці павуки отруйні, але людину кусають рідко. По болючості  укус можна порівняти з шершнем. Уражене місце опухає і сильно болить. Його відразу ж треба припекти сірником. Укус тарантула неглибокий, отруту він вприскує в шкіру. При прижиганні, під дією температури отрута розкладається. Особливо болісно протікають укуси у дітей. Вони можуть не проходити протягом 2-3 днів.

Павук-хрестовик

Цей вид павука ще менше тарантула. Розмір самки від 1,7 до 2,6 сантиметрів. Самець і того менше. Живуть в основному в Європі.

Хрестовик харчується комахами

Хрестовик харчується комахами

Павук чекає свою жертву на павутині. Він сидить або в центрі або поруч на сигнальній нитці. Основна їжа – комарі і мухи. Але якщо в тенета попадеться щось отруйне, то хрестовик обриває нитки і звільняє свої мережі. Зазвичай павутину хрестовика можна побачити на кронах дерев, між гілками. Нитки відразу ж можна побачити при відвідуванні лісу, запущеного гаю або саду. Отрута павука-хрестовика токсична для хребетних і безхребетних тварин. Термолабільних гемолизин, який входить до складу отрути, діє на еритроцити кролика, миші, щура і навіть людини.

Кладненко Сергій

Сергій Кладненко, головний редактор Цікаво.нет. Автор статей на сайті. Журналіст з досвідом роботи в українських і зарубіжних інетрнет-виданнях.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *