Найжорстокіші експерименти психології

1. Набута безпорадність

Відомі психологи Стів Майер і Марк Селігман проводили свій експеримент на собаках в 1966 році. Собаки були розділені на три піддослідні групи. Усіх тварин розподілили по клітках. Першій групі не заподіяли ніякої шкоди, а по закінченню певного часу відпустили. Друга група була схильна ударам струму, які повторювалися через рівні проміжки часу. Їх можна було припинити, якщо натиснути важіль, що знаходиться всередині клітини. Собакам, які входили в третю групу так само наносили раптові удари струму, які зупинити було неможливо. Через якийсь час у собак розвинулася певна реакція на зовнішні подразники. Дана реакція отримала назву «набута безпорадність» і грунтувалася вона на переконаності в тому, що перед навколишнім світів тварина безпорадно. Результат привів до того, що у собак розвинулися всі ознаки так званої клінічної депресії. Собак, які входили до складу третьої групи, через час перемістили у вільні вольєри, які дозволяли тваринам легко втекти. І в цих вольєрах собак били струмом. Як виявилося, жодна з собак так і не зробила жодних спроб втекти. Вони попросту реагували на біль пасивно. Складалося враження, що собаки сприймали біль, як щось неминуче. Мабуть, тварини зрозуміли з гіркого досвіду, що втекти від постійного болю не представляється можливим, і жодна з піддослідних собак ні разу не робила спроб до втечі. Вчені дійшли висновку, що реакція людини на стрес практично ідентична реакції собак. Адже люди, після того, як зробили спроби, які стали невдалими, причому одна за одною, стають безпорадними. Одне так і залишилося незрозумілим: чи коштував даний висновок страждань стількох собак …

2. Дослідження впливу наркотиків на організм

Варто звернути увагу на те, що більшість експериментів, які багато хто розцінює, як жорстоке поводження з тваринами, допомагають винаходити ліки, в результаті яких рятують мільйони людських життів. Але проводять і такі експерименти, які переходять усі межі. У 1969 році проводили якраз такі дослідження. Експеримент був спрямований на те, щоб зрозуміти ступінь звикання до різних наркотиків людини. В якості піддослідних були вибрані такі тварини, як мавпи та щури. Саме вони найбільш близькі фізіологічно до людини. Такі наркотики, як кодеїн, морфін, амфетамін, кокаїн та інші, привчили вводити тварин самостійно. Як тільки в цьому були досягнуті результати і тварини звикли самі вводити собі дозу, їм залишили багато наркотиків і почали постійне спостереження. В результаті тварини знаходилися в стані розгубленості. Деякі з них навіть здійснювали спроби до втечі. При цьому тварини завдавали собі ушкодження і не відчували при цьому болю. Ті піддослідні, які вживали кокаїн, незабаром стали страждати не тільки від конвульсій, а й від галюцинацій: мавпи калічили себе, вириваючи фаланги пальців. Ті тварини, які стали залежні від суміші морфіну і кокаїну просто вмирали по події двох тижнів з початку прийому препаратів. А ті, хто «підсів» на амфатамін, стали лисими, повисмикували собі всю шерсть. Таке жорстоке поводження з тваринами важко виправдати навіть тим, що метою експерименту було зрозуміти ступінь впливу наркотиків на людський організм і розробкою ефективного лікування людей, які страждають наркозалежністю.

аверсія

3. Проект «Аверсія»

З 1970 по 1989 рік щосили здійснювали програму, яка перебувала під суворим секретом, в армії ПАР. Ця програма була спрямована на очищення гомосексуалістів з лав військових. У хід пускали всі засоби: лікували і електрошоком, і хімічною кастрацією. Встановити точну кількість людей, які постраждали від програми, встановити не вдалося. Як стверджують армійські лікарі, постраждало приблизно 1000 військових. Командування доручило психіатрам зробити повну «зачистку» людей з нетрадиційною орієнтацією: тих військових, які не піддавалися «лікуванню», не тільки насильно змушували приймати препарати, але і відправляли на лікування шоковою терапією. А деякі навіть піддалися операції по зміні статі. Військовослужбовці, які стали мимовільними учасниками експерименту, були віком від 16 до 24 років.

Альберт

4. Малюк Альберт

Психолог Джон Уотсон досліджував природу фобій і страхів. У той час, коли вчений займався вивченням страхів у дітей, його зацікавила можливість формування реакції страху на ті об’єкти, які раніше не викликали абсолютно ніякого страху. Експеримент проводився в 1920 році і в ньому брав участь хлопчик на ім’я Альберт, вік якого був всього 9 місяців. Уотсон на дитині перевірив, чи можливо викликати реакцію страху на білого щура в той час, коли дитина цих гризунів абсолютно не боялась. Дитину для експерименту взяли з дитячого будинку і протягом двох місяців показували не тільки білого пацюка, але і вату, білого кролика і маску Санта-Клауса з бородою білого кольору. По закінченню цього терміну хлопчика посадили на підлогу і дозволили грати з щуром. Дитина була задоволена і ні виявляла жодних ознак страху. По події деякого часу вчений почав наносити удари залізним молотком по металевій пластині, закріпленій на спині у Альберта. Після того, як удари повторилися, малюк припиняв гру з пацюком і став уникати будь-якого контакту з нею. Пройшов один тиждень і досвід повторили знову. Однак цього разу дитина отримувала по п’ять ударів по пластині. Дитина починала заливатися сльозами при вигляді щура. Минуло ще п’ять днів. Джон Уотсон вирішив перевірити чи буде дитина боятися схожих предметів. Реакція дитини не змусила себе чекати: малюк боявся не тільки щура, але і вату, маску Санта-Клауса і кролика. У той час, коли хлопчикові показували дані предмети, вчений не бив молотком по пластині, отже, не видавав гучних звуків. Психолог прийшов до висновку, що страхи, тривожні стани і різні антипатії у дорослої людини починають формуватися ще в ранньому віці. На жаль, Джону Вотсону не вдалося позбавити Альберта страху, він закріпився за дитиною на все життя.

5. Джерело відчаю

У 1960 році Гаррі Харлоу проводив експерименти над мавпами. Він займався вивченням питання соціальної ізоляції індивідуума, а так само розробкою методів захисту від неї. Вчений відривав дітей від матерів-мавп і саджав їх у клітини. Вибирав Гаррі тільки тих дитинчат, у яких спостерігалася більш міцний емоційний зв’язок з матір’ю. Малюка тримали в клітці протягом одного року, а потім випускали. Багато мавп мали різні психологічні відхилення. Висновок був зроблений наступний: від депресії не здатні захистити навіть щасливе дитинство. Погодьтеся, що такий висновок можна було зробити і без знущання над беззахисними тваринами.

Кладненко Сергій

Кладненко Сергій

Сергій Кладненко, головний редактор Цікаво.нет. Автор статей на сайті. Журналіст з досвідом роботи в українських і зарубіжних інетрнет-виданнях.

1 Response

  1. Avatar Аня сказав:

    Гарна стаття про Експерименти над мавпами описано у 3-ому номері журналу Експеримент. До речі, дуже цікавий україномовний журнал, читається на “одному диханні”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *