Налог на бороду

У 1698 році цар Петро I підписав указ «Про носіння німецької сукні, про гоління борід і вусів, про ходіння розкольникам в зазначеному для них вбранні».

За цим указом з 1 вересня 1698 росіянам заборонялося носити бороду. Виняток було зроблено тільки для священиків. З усіх, хто не бажав розлучатися з бородою, належало брати мито. Ідея поповнити державний бюджет за рахунок бородачів прийшла Петру під час його першої поїздки до Європи. Повернувшись до Росії, цар особисто обстриг бороди деяким знатним боярам.

Цікаво, що нововведення не викликало захоплення у підданих російського царя. За церковними нормам гоління бороди вважалося гріхом, так як людина порушувала вигляд, даний йому від Бога. Але державна скарбниця, напередодні Північної війни, потребувала додаткових коштів. У 1699 році для підтвердження факту сплати податку з бороди був введений спеціальний мідний жетон – бородовой знак. На лицьовій стороні жетона була зображена борода і напис «гроші взято».

Налог на бородуУказом від 16 січня 1705 була встановлена ​​розрядна сітка тарифів. Різні прошарки населення повинні були платити щорічний податок від 30 до 100 рублів. Сума на ті часи величезна. Тому, носіння бороди стало дорогим задоволенням. Селяни в селі носили бороду безкоштовно, але при в’їзді в місто і виїзді платили по 1 копійці. У 1715 році для всього населення на Русі було введено єдине мито – 50 рублів на рік. При цьому бородань повинен бути одягнений в старомодний мундир. Кожний, хто побачив порушника одягненого не по указу, міг донести начальству і отримати половину штрафу. Якщо винний не міг заплатити потрібну суму, його відправляли на каторгу відпрацьовувати гроші.

Після смерті Петра Великого далеко не відразу дозволили вільне носіння бороди. Тільки 6 квітня 1772 Катерина Друга скасувала мито. При цьому обмовлялося, що державні і придворні чиновники повинні бути голеними. До речі, заборони і податки на бороду вводилися і в інших країнах. Наприклад, в Англії в 1535 році король Генріх VIII ввів податок на бородачів.

У Франції в XVI столітті, за часів правління Франциска, був введений податок на бороду зі священнослужителів. А в американському штаті Массачусетс, в 1830 році прийняли закон, згідно з яким за неголеність належало тюремне ув’язнення.

Кладненко Сергій

Кладненко Сергій

Сергій Кладненко, головний редактор Цікаво.нет. Автор статей на сайті. Журналіст з досвідом роботи в українських і зарубіжних інетрнет-виданнях.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *