Острів Сокотра, Ємен

Острів Сокотра можна назвати одним з найдивовижніших на всій планеті. Не дивлячись на те, що місцевість тут пустельна і жорстка, зустрічаються представники тваринного, а також рослинного світу, самі унікальні. А таку флору і фауну не можна зустріти більше ніде. Це все завдяки тому, що острів абсолютно ізольований.

Сам острів відноситься до держави з назвою Ємен, північний захід Індійського океану. Не дивлячись на те, що Сокотра має не великі розміри – в ширину 43 кілометра, а в довжину 134 кілометри, він входить з десятку найважливіших центрів біологічного різноманіття. Якщо перекласти назву острова з санскриту, то воно означає не що інше, як «Острів щастя». Дана назва цілком відповідає, тому що поєднує в собі ізоляцію і чарівність, а так же білі пляжі і довгоочікувану тишу.

Дуже довгий час до острова не могли підібратися не тільки натуралісти, а й дослідники. Лише наприкінці 90-х років він привернув до себе увагу тих, кого цікавили, в першу чергу, збереження природного середовища проживання, а також економічний розвиток острова. Цей унікальний острів на сьогоднішній день вельми популярний не лише серед туристів, а й серед тих, хто віддає перевагу відокремленому відпочинку. Острів Сокотра – мало не єдине місце на Землі, в якому еволюційний прогрес не зумів зіпсувати людське ставлення до навколишнього його природі.

Острів Сокотра, ЄменЛандшафт Сокотри вражає уяву. Він би з легкістю підійшов для декорації фільму про фантастичну інопланетну цивілізацію. Центр і схід острова обсипаний горами із загостреними вершинами, які піднімаються до самих небес, висотою 1570 метрів. А долини – цілющі центри зелених оазисів. Пейзажами можна милуватися нескінченно: гірські крутосхили нависають над хвилями, а вапнякове плато розташовується на перетині вітрів.

Сам острів – це частина континентальної плити, яка відокремилася від Африки. Це сталося приблизно 6 мільйонів років тому. Виключно завдяки своїй ізоляції, тут особливим способом розвинулася природа, поступово набуваючи уникальні риси. А саме розташування острова дало можливість для прекрасного проживання неймовірної кількості рідкісних представників тваринного і рослинного світу.

фауна острова

Тільки на острові Сокотра можна зустріти таких рептилій і молюсків, які більше не живуть ніде. Такі представники мають назву ендеміки, тобто зустрічаються тільки в одному певному місці. А на всій території Близького Сходу тільки на Сокотрі найбільша популяція ендемічної орнітофауни. Пернатих представників на острові налічується приблизно 140 різновидів. Тільки на острові можна зустріти таких птахів, як сокотрійскій нектарник, сокотрійскій златокрилий зубоніс, сокотрійскій шпак, а так же сокотрійскій горобець.

Острів Сокотра, ЄменА от представники водних глибин не можуть похвалитися ендеміками. Але відрізняються тим, що в одному місці можна зустріти самих різних представників. А все тому, що це те місце, в якому зустрічаються три великі області: Аравія, Індо – тихоокеанський регіон і Африка.

Флора острова

А ось унікальних за своєю природою рослин на острові налічується приблизно 800. Дослідники стверджують, що такі рослини залишилися ще від найдавнішої земної флори, які зникли на самому материку мільйони років тому. Найвідоміші рослини на Сокотрі – Драконові дерева, Роза пустелі, що нагадує ногу слона, а також Дорстенія гігантська. Легенда оповідає про те, що в Драконових деревах тече кров драконів, яка володіє найдавнішою магією і дивовижними цілющими властивостями. Дерево виливає смолу, що має червоний колір. Саме її широко використовують не тільки в медицині, але і в косметиці. Крім всіх властивостей, дерево має незвичайну форму крони і стовбура. За своєю формою вони нагадують величезні гриби, які ростуть прямо посеред пустельній місцевості.

Драконові дерево

Адениум Сокотранум, або Троянда пустелі, ніяк не нагадує троянду, вид якої звичний нам. Але це жодною мірою не робить її менш привабливою. Це унікальна рослина по праву вважається найкрасивішою квіткою пустелі. Стовбур дуже товстий і м’ясистий, що не рідко включає в себе кілька зрощених стовбурів. У висоту рослина може досягати 3,5 метрів, а діаметр може перевищувати 2,4 метра. Різні представники і ростуть по-різному: одні ростуть у висоту, а інші – в ширину і нагадують плоску бочку. Це дерево рідкісне і відрізняється дуже повільним ростом. Дерево має дуже короткі гілки, але це не заважає формувати густу крону, яка прикрашена квітами рожевого кольору. Унікальність дерева полягає в тому, що воно не вимагає абсолютно ніякого грунту, що дозволяє рослині проростати прямо на скелях.

Населення острова

У стародавні часи, коли острів був охоплений Аравійським морем, ця земля вважалася краєм світу. Море було грізним і буйним, а мореплавці гинули, потрапляючи в шторми. Жителі ж цієї землі вважалися підкорювачами вітрів, які, власне, і наганяли вітер, щоб підігнати пропливаючий повз корабель до берега з метою пограбування. Але знаходилися такі шукачі скарбів, які не боялися ризикувати власним життям, аби зустріти небачені багатства острова. На сьогоднішній день острів багатий скарбами зовсім іншого ряду, які привертають дослідників з усього світу.

Острів Сокотра, ЄменУ стародавні часи римляни і греки, а так же єгиптяни, користувалися скарбами, якими багата природа Сокотри. Тут добували ладан, сік з дерева Дракона, а так же різноманітні ароматичні смоли. Так же знаходилися і ті, хто долали відстань для полювання, навіть не дивлячись на те, що побоювалися древніх зберігачів острова – величезних змій, які мешкали в печерах. Такі легендарні особистості, як Олександр Македонський і Марко Поло мріяли заволодіти багатствами загадкового острова.

Населення складають життєрадісні і самодостатні люди. Це не змінюється, незважаючи на те, що умови проживання дуже складні і суворі. Їх мова представляє такий же інтерес для вчених, як і класичний арабський, приміром, або ж аккадійський. Населення спілкується на древнесемитському до-письменій мові Сокотри. Навіть не дивлячись на те, що жителі острова не мають ні найменшого уявлення про комфорт, їм вдалося зберегти в собі не тільки повагу, але і розуміння самої землі. Це просто необхідно для виживання народу.

Кладненко Сергій

Кладненко Сергій

Сергій Кладненко, головний редактор Цікаво.нет. Автор статей на сайті. Журналіст з досвідом роботи в українських і зарубіжних інетрнет-виданнях.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *