Парадокс Аристотеля про рух двох коліс

Маємо два колеса різного розміру, розташованих одне в іншому. Обидва колеса синхронно котяться і проходять певну відстань. Сенс парадоксу ясний з картинки: два скріплених колеса різного радіусу проходять той же шлях при повному обороті.

Якщо ви уважно подивитеся на гифку вгорі, то помітите – обидва колеса повністю роблять оборот по всій своїй окружності, щоб подолати одну і ту ж відстань (див. на червону лінію). А також очевидно, що одна окружність менше іншої. Це означає, що, або колеса мають однакову окружність (що в корені невірно), або різні окружності «розгортаються» на однакову довжину (чого бути ніяк не може).

А якщо уявити, що все це правда? Тоді технічно можливо, що колесо з окружністю в 2,54 сантиметра в змозі пройти той же шлях за один оборот, що і колесо з окружністю, рівним 1,6 кілометрів.

Але такого просто не буває. Довжина окружності з меншим радіусом не може дорівнювати довжині окружності з великим радіусом. Так в чому ж справа?

Кладненко Сергій

Кладненко Сергій

Сергій Кладненко, головний редактор Цікаво.нет. Автор статей на сайті. Журналіст з досвідом роботи в українських і зарубіжних інетрнет-виданнях.

1 Response

  1. Avatar Микола сказав:

    А як це можливо, може більше колесо тягне менше?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *