Паразити, які керують поведінкою господарів

Ми звикли до того, що паразит – це істота, яка існує за рахунок господаря. Зустрічаються екземпляри, які в змозі вирішувати, коли господар повинен померти. Однак існують і такі паразити, які змінюють як фізіологію, так і поведінку господарів. Ця стаття познайомить Вас з паразитами – маніпуляторами.

Myrmeconema neotropicum

Нематоди Myrmeconema neotropicum існують за рахунок мурах виду Cephalotes atratus. Вони здатні на неймовірне – змушують мурах ставати схожими на ягоду. Ці мурашки живуть в тропічних лісах, в яких росте безліч ягід червоного кольору. Хитра нематода користується цим оточуючим фактором і змінює задню частину комахи, перетворюючи її в «ягоду». Природно, коли паразит поселяється в хазяїні, він робить його млявим і незграбним, що робить його легкою здобиччю для птахів, які харчуються ягодами.

Leucochloridium paradoxum

Даний вид паразита воліє проводити час у тілі птахів. А вони ніби і не заперечують. Leucochloridium paradoxum – плоский черв’як, який проходить весь травний тракт птиці і виходить разом з яйцем. Далі відбувається наступне: пташеня вилуплюється, а шкарлупу з’їдає равлик. Личинка плоского черв’яка живе в тілі равлика і розвивається до спороциста (наступна стадія розвитку). Розмноження спороцисти тримають шлях в очні стебла равлики і перетворюють їх на щось, схоже на зелено-жовтих гусениць. Як відомо, такі ласощі подобаються пернатим.

Hymenoepimecis argyraphaga

Цей паразит мешкає в Коста-Ріці. Hymenoepimecis argyraphaga – це паразитична оса. Вона існує за рахунок павуків виду Plesiometa argyra. Коли паразитові потрібно відкладати яйця, вона паралізує павука і відкладає своє потомство йому на живіт. Личинка вилуплюється і начинає харчуватися павуком. А він, у свою чергу, продовжує жити своїм звичним і повсякденним життям. Так проходить кілька тижнів. Потім личинка починає виділяти в тіло павука певні речовини, які впливають на павутину. Павук починає плести таку павутину, яка абсолютно не характерна для його виду. На вигляд, звичайно, вона абсолютно не приваблива, зате дуже міцна і здатна витримати будь-які погодні умови. Після цього личинка просто вбиває павука і споруджує кокон всередині сплетеної господарем павутини.

Ланцетовидна двуустка

Дорослий паразит живе в печінці великої худоби. В органі паразит відкладає яйця, які виходять з фекаліями тварини. Їх поїдають равлики. Маленькі личинки вилуплюються вже в травній системі равлика. Коли настає час, ці личинки виходять на поверхню господаря, а равлик з переляку виділяє слиз, яка стікає на землю. Це саме те, що потрібно паразитові. Цю слиз поїдають мурашки. У тілі мурашок паразит тримає шлях до голови господаря. Коли настають сутінки, мурахою управляють личинки і змушують його не повертатися до мурашника. Замість цього комаха завмирає на травинці і покірно чекає світанку, щоб його з’їла разом з травою худоба на пасовище. Якщо раптом мурашку не з’їли, то паразити «відпускають» його, тобто перестають на час контролювати, і дозволяють займатися повсякденними справами. А вночі знову під контроль. І так до тих пір, поки його не з’їдять.

Паразити, які керують поведінкою господарівHeterorhabditis bacteriophora

Поведінку цього паразита можна вважати унікальним. Він не змушує господаря йти прямо в пащу хижакам, а навпаки – хижаки відступають. Нематоди цього паразита вражають личинки комах. Тіло господаря змінює колір: з білого в червоний. Таке забарвлення несе в собі попередження «Увага! Небезпечно! ». Справа в тому, що паразит живе і харчується за рахунок личинки і йому не вигідно, щоб з господарем щось трапилося. Адже якщо загине господар – загине і паразит.

Sacculina carcini

Ці паразити починають своє існування, як маленькі личинки у вільному плаванні. Але варто їм знайти господаря-краба, відразу збільшуються в розмірах. Краба починають колонізувати самки: вони прикріплюються до нижньої частини господаря і утворюють в його раковині опуклість. Після цього самка поширює уздовж тіла краба вусики, які призначені для поглинання поживних речовин. У міру зростання паразита опуклість зростає і незабаром нагадує велику шишку. Тільки тоді туди може підселитися самець паразита. А ось потім починається процес спарювання Sacculina carcini. Ракоподібний стає звичайним рабом і існує тільки для паразитів. Його ріст припиняється, і існування полягає в турботі про яйця паразитів так, ніби вони його власні. Треба сказати, що ці паразити захоплюють тільки самців ракоподібних. За весь той час, що в його тілі живуть паразити, тіло господаря змінюється неймовірним чином. Спочатку Sacculina carcini стерилізують самця, а потім змінюють тіло до параметрів самки: живіт вирівнюють і розширюють. Це призводить до того, що тіло виробляє якісь гормони, які змушують змінювати поведінку самця-господаря. Він починає поводитися в точності як самка його виду, і навіть виконує шлюбні танці перед іншими самцями.

Toxoplasma gondii

Такі гризуни, як щури, добре розрізняють запах сечі котів і всіляко уникають місць, які нею пахнуть. Toxoplasma gondii – одноклітинний паразит, який заражає гризунів. У цьому випадку, щур геть втрачає свої інстинкти. Найогидніше, що паразит змушує гризуна випробовувати мало не сексуальний потяг до раніше небезпечного запаху. Простіше кажучи, одноклітинне робить все, щоб кіт зловив зараженого щура. А все тому, що тіло кота – найкраще місце для розмноження Toxoplasma gondii.

Spinochordodes tellinii

Даний вид віддає перевагу цвіркунам і коникам. Дорослі особини розмножуються у воді і там же і живуть. Личинки потрапляють в тіло комахи через воду під час пиття. Вже в тілі господаря вони ростуть до певного віку. А потім просто випорскують отруту в тіло комахи, який вражає нервову систему. Приміром, коник перестає контролювати свої рухи і, що направляється паразитом, стрибає у воду, де і тоне. Після самогубства господаря, вже дорослий паразит спокійно залишає його тіло і все починається заново.

Кордицепс однобокий

Є види мурашок, які будують мурашники на деревах. На землю вони спускаються тільки в пошуках їжі. Так триває до появи даного паразита. Потрапляючи в тіло комахи, цей грибок буквально управляє господарем. Під його впливом мураха йде з мурашника і, не досягаючи землі, зависає на листку чи гілці, чіпляючись тільки щелепою. І в такому положенні висить до самої смерті. А в цей час грибок-паразит спокійно розвивається, харчуючись тканинами господаря. Не знищує тільки м’язи, які відповідають за роботу щелепи. Ось так і живе в мертвому тілі господаря протягом декількох тижнів, після чого спори падають на землю і заражають нових мурах.

Паразити, які керують поведінкою господарівGlyptapanteles

Це оси-паразити. Вони заражають гусениць виду Thyrinteina leucocerae. Все починається з того, що оси відкладають свої яйця в тіло новонародженої гусениці. Маленькі личинки починають своє життя вже в тілі господаря. Коли личинки паразита підростають, вони залишають тіло гусениці і заляльковуються поруч. Навіть не дивлячись на те, що паразит знаходиться поза тіла господаря, їх зв’язок якимось незбагненним чином все ще зберігається: гусениця не харчується і піклується про паразитів, укутуючи їх шовком. А якщо раптом на горизонті з’явиться хижак, то гусениця зробить все можливе, щоб захистити ос-паразитів.

Кладненко Сергій

Кладненко Сергій

Сергій Кладненко, головний редактор Цікаво.нет. Автор статей на сайті. Журналіст з досвідом роботи в українських і зарубіжних інетрнет-виданнях.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *