Сама коротка війна

Все про найкоротші війни в історії людства.

38 хвилин (45 хвилин)

Найкоротша війна в світі тривала 38 хвилин. І, природно, потрапила до Книги рекордів Гіннеса. Ці швидкоплинні військові дії розгорнулися в Занзібарі в кінці XIX століття. У той час вона перебувала під владою Великобританії. Почалася війна з того, що в 1896-му році занзібарський султан Халід ібн Баргаш захотів дати своїй країні незалежність і вийти з-під контролю Британії. Він зібрав крихітну армію, яка складалася всього з 2500 чоловік. А з далекобійних знарядь у володінні султана була лише одна дуже стара гармата XVI століття. На такі дії Халід ібн Баргаша британці висунули ультиматум. Усі воїни Занзібару повинні були капітулювати не пізніше 9 ранку 27 серпня 1896.

Англійські моряки після взяття палацу султана. Занзібар. 1896

Англійські моряки після взяття палацу султана. Занзібар. 1896

Незважаючи на це, занзібарці мужньо пішли в бій. Вони повантажили свою єдину зброю на єдиний наявний корабель – яхту «Глазго», і вийшли в море. А в цей час біля берегів архіпелагу воїнів чекали п’ять англійських фрегатів. Рівно в 9 ранку 27 серпня британці почали обстріл берегів. Через кілька хвилин з яхти «Глазго» пролунали у відповідь залпи. Однак перехресний вогонь з британських кораблів в одну мить затопив занзібарський корабель. Тим не менш, поки яхта йшла під воду, з неї продовжували стріляти. І через пів години «Глазго» повністю пішла під воду. А всі споруди на береговій лінії Занзібару були знищені. Але прапор архіпелагу продовжував гордо розвиватися над палацом. 15 хвилин знадобилося британським воїнам на те, щоб повністю випалити берег, обстріл тривав до тих пір, поки постріли противника перестали лунати. Британці зруйнували флагшток і прапору більше не було видно. Халід ібн Баргаш зрозумів, що отримав поразку, ретирувався з поля боя і попросив притулку в німецькому консульстві. Після цієї короткої війни султан до 1916 року жив в Дар-ес-Саламі, де його і схопили англійці. Помер він в 1927 році в Момбасі. В результаті бій тривав всього 38 хвилин (за іншими даними 45 хвилин).

В результаті загинуло 570 занзібарцев. Героїчна спроба султана Занзібару дати незалежність архіпелагу стала називатися найкоротшою війною в світі за всю історію.

2 дні

Португало-індійська війна. Вторгнення в Гоа також відоме під назвою звільнення нині індійського штату від португальського колоніального панування. Ця війна почалася після відмови португальського диктатора на ім’я Антоніу ді Олівейра Салазара передати індійцям Гоа. Індійські війська в ніч з 17-го на 18-е грудня 1961, заручившись підтримкою флоту і авіації, вторглися в територію Гоа. У цей момент португальці не змогли надати їм абсолютно ніякого опору. І це незважаючи на те, що воїнам був даний наказ відстоювати Гоа до останньої краплі крові. В результаті 19 грудня 1961 португальський гарнізон склав всю свою зброю, а острів стали називати союзною територією Індії.

Підготовка до бою

Підготовка до бою

У 1968 радянські війська ввели в Чехословаччину. Ця військова операція отримала назву «Дунай». У той час чехословацький уряд прийняв кілька реформ. Вони були сприйняті як загроза деякими соціалістичним країнам і, в першу чергу СРСР. В результаті о 2 годині ночі 21 серпня 1968 країни Варшавського договору ввели свої війська на територію Чехословаччини. За перший же день військової операції «Дунай» 24 дивізії країн Варшавського договору пройшли на основні об’єкти республіки і взяли їх під свій контроль, а так само були зайняті головні об’єкти столиці Чехословаччини. Після цього короткого військового конфлікту керівників республіки заарештували і вивезли до Москви.

Бойових дій практично не було. Були лише окремі випадки нападу, але практично всі жителі Чехословаччини здалися без опору. Втім, є інформація про жертви. В ході вторгнення було поранено більше 500 громадян, убито 108. Більшість їх – мирні жителі. Тільки за перший день вторгнення військові вбили і смертельно поранили 58 осіб, серед них сім жінок і одну 8-річну дитину.

3 дні

У 1983 році війська США увійшли на територію Гренади. Ця операція відома як операція «Термінова лють». У жовтні того року на острові в Карибському морі стався переворот, в результаті чого у владі виявилося ліворадикальне крило. Вранці 25 жовтня 1983 війська США та деякі країни Карибського басейну почали вторгнення. Для нього знайшли привід – забезпечення безпеки американських громадян, які були на острові Гренада.

Знаменита операція «Термінова лють»

Знаменита операція «Термінова лють»

Через три дні, 27 жовтня, всі бойові дії були практично закінчені. Через день звільнили всіх американських заручників. У підсумку, після операції «Термінова лють» комуністичний уряд Гренади було зміщено. За офіційними повідомленнями, в ході боїв в Гренаді загинуло 19 американських військовослужбовців, ще 116 отримали поранення. Втрати серед гренадских військовослужбовців і мирних жителів різняться, але невеликі. Кубинці втратили 25 людей, більше 600 потрапили в полон.

4 дні

Лівійська-єгипетська війна. Єгипет оголосив Лівію в захопленні полонених і проведенні рейдів на території їхньої країни в липні 1977 року. У відповідь Лівія кинула подібні звинувачення. В результаті 20 липня почалися повітряні і танкові бої, а крім цього були проведені обопільні удари бомбами по військових об’єктах. Військові дії виявилися швидкоплинні. Вже 25 липня в ситуацію втрутився президент Алжиру і військові дії були завершені.

Одна з найкоротших воєн

Одна з найкоротших воєн

5 днів

Агашерська війна. Прикордонний конфлікт розгорівся між західно-африканськими країнами Малі і Буркіна Фасо в грудні 1985 року. Він так само отримав назву «Різдвяна війна». Причиною військового конфлікту стала територія, яка розташувалася на північному сході Буркіна Фасо, Агашерська смуга, багата мінеральними ресурсами і природним газом. У день католицького різдва, 25 грудня 1985 року, малійська сторона почала наступати і вибила сили свого опонента з декількох сіл. Після того, як втрутилася Організація африканської єдності, 30 грудня, бойові дії закінчилися.

Операція в Затоці Свиней. Мета цієї військової операції, яка розпочалася 15 квітня 1961 року, повалити уряд Фіделя Кастро на Кубі.

 Операція в затоці Свиней

Операція в затоці Свиней

Ескадрилья американських бомбардувальників налетіла на Кубу. Вночі 17 квітня кубинські повстанці, які були екіпіровані американською зброєю і пройшли підготовку в центрах ЦРУ (так звана бригада 2506) почали висаджуватися в затоці Свиней (затока Кочинос). Втім, вони зазнали невдачі.

Кладненко Сергій

Сергій Кладненко, головний редактор Цікаво.нет. Автор статей на сайті. Журналіст з досвідом роботи в українських і зарубіжних інетрнет-виданнях.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *