Випробування на самотність. Психологічний експеримент над підлітками

У цьому експерименті брали участь 68 дітей віком від 12 до 18 років. Вони добровільно погодилися взяти участь і провести вісім годин на самоті. При цьому дітям було заборонено користуватися будь-якими засобами комунікації: телевізор, комп’ютер, мобільний телефон та іншими. При цьому у них був повний доступ до ряду інших розваг: вони могли читати, грати на музичних інструментах, писати, займатися рукоділлям, ходити на прогулянки, грати в ігри і тому подібним.

Керівником експерименту була сімейний психолог. Її метою було довести свою робочу гіпотезу. Вона полягала в тому, що сучасні діти, хоч і розвагам приділяють через чур багато часу, абсолютно не можуть зайняти себе самостійно, а так же нічого не знають про свій внутрішній світ. За правилами даного експерименту діти мали прийти на наступний день і детально розповісти про те, як пройшли ці вісім годин. Під час експерименту діти повинні були детально записувати всі свої дії, а так само відчуття і свої думки. Підліткам було сказано, що в тому випадку, якщо у кого – небудь настане надмірне занепокоєння або ж сильне напруження, а так же неприємний дискомфорт, учасникам негайно слід було припинити експеримент, відмітити час його припинення і описати докладну причину.

Випробування на самотність. Психологічний експеримент над підлітками

Багато запитають: а що в цьому поганого? На перший погляд експеримент на самотність здається вельми нешкідливим. Так само помилково порахувала і психолог. Вона думала, що даний експеримент абсолютно безпечний. Результати експерименту були на стільки несподіваними і шокуючими, що ніхто навіть і припустити не міг. З усіх підлітків – 68 осіб – експеримент зуміли закінчити тільки троє: два хлопчики і одна дівчинка. Решта учасників припиняли експеримент з різних причин: п’ятеро людей почали відчувати найсильніші так звані «панічні атаки». Трьох відвідували думки про суїцид. 27 учасників відчували такі симптоми, як приливи жару, пітливість, відчуття «ворушіння волосся», нудота, гострі болі в животі, запаморочення і так далі. Майже кожен учасник на собі випробував почуття неспокою і страху.

Випробування на самотність. Психологічний експеримент над підлітками

Початковий інтерес до експерименту, передчуття новизни зникло в учасників через годину – два. З усіх учасників лише десять осіб почали відчувати деяке занепокоєння через три або більше годин, проведених в повній самоті. Дівчинка, яка виявилася здатною довести експеримент до кінця, прислала керівниці щоденник, в якому вона впродовж усіх восьми годин докладно описувала свій стан. Після прочитання волосся почало ворушитися у психолога. З етичних міркувань публікації щоденник не підлягав. Зате стало відомо про те, чим намагалися зайняти себе підлітки, що брали участь в експерименті:

– Деякі просто дивилися у вікно або безцільно бродили по квартирі;

– Малювали або робили спроби малювати;

– Займалися фізичними вправами або вправлялися на тренажерах;

– Заповнювали щоденник, вписуючи свої думки або просто писали листи на папері;

– Готували їжу або вживали їжу;

– Робили шкільні завдання, враховуючи, що на момент експерименту були канікули, діти від відчаю почали займатися уроками;

– Намагалися складати головоломки;

– Проводили час з домашніми тваринами;

– Читали або робили спроби читати;

– Приймали душ;

– Один хлопчик грав на флейті, деякі – на гітарі чи фортепіано;

– Одна дівчинка проводила час за вишиванням;

– Ще одна дівчинка молилась;

– Хлопчик пройшов по місту пішки 25 кілометрів;

– Деякі складали вірші;

– Займалися прибиранням квартири;

– Деякі вийшли на вулицю, відправившись в кафе чи магазини. За правилами експерименту спілкуватися з ким – небудь було заборонено, але ці учасники, мабуть, вирішили, що продавці не в рахунок;

– Один хлопець пішов в парк атракціонів і катався на протязі трьох годин. Справа закінчилася тим, що його почало рвати;

– Один хлопчик вирішив провести час у зоопарку;

– Дівчинка пішла в Музей політичної історії;

– Юнак впродовж п’яти годин катався по місту на тролейбусах і автобусах;

Випробування на самотність. Психологічний експеримент над підлітками

У кожного учасника в якийсь момент виникало бажання заснути, але це не увінчалося успіхом ні у кого. Як вони писали, їх починали відвідувати «дурні» думки. Після того, як діти перервали експеримент, 20 чоловік відразу, скориставшись мобільним телефоном, подзвонили друзям, 5 чоловік відразу відправилися в гості до товаришів, 14 з них скористалися інтернетом і відвідали соціальні мережі, 3 зробили дзвінок батькам. Решта учасників негайно стали грати в комп’ютерні ігри або дивитися телевізор. Крім цього, практично кожен підліток включив музику. Варто відзначити, що відразу ж після переривання психологічного експерименту у всіх учасників всі неприємні симптоми зникли.

Через якийсь – то час, 63 колишніх учасника погодилися з тим, що експеримент не тільки цікавий, але і вельми корисний, особливо для пізнання себе. Шестеро людей прийняли рішення провести експеримент самостійно і повідомили, що, хоч і не з першого разу, але їм вдалося – таки його успішно завершити.

Випробування на самотність. Психологічний експеримент над підлітками

Коли учасники проаналізували свій стан під час експерименту, виявилося, що з них 51 людина спожила такі словосполучення, як: «синдром відміни», «виходить, що я не можу жити без …», «залежність», «ломка» і тому подібні. Абсолютно всі визнали, що були вкрай здивовані тими думками, які відвідували їх під час експерименту, але вони виявилися не в змозі зосередитися на них, бо їх загальний стан був погіршен.

А ось чим займалися діти, які успішно закінчили експеримент на самотність:

– Один хлопчик займався розбором і систематизацією своїх колекцій. А після цього став пересаджувати кімнатні рослини;

– Другий хлопчик впродовж восьми годин займався будівництвом моделі парусного корабля, перериваюся тільки на прийом їжі і прогулянку з собакою.

Варто відзначити, що жоден хлопчик з них не відчував ніяких негативних емоцій, а так же ніякі дивні думки їх не відвідували.

Погодьтеся, є над чим замислитися …

Кладненко Сергій

Кладненко Сергій

Сергій Кладненко, головний редактор Цікаво.нет. Автор статей на сайті. Журналіст з досвідом роботи в українських і зарубіжних інетрнет-виданнях.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *