Хрускіт пальцями і розвиток артриту: чи є зв’язок?

Ви любите похрумтіти пальцями в хвилинних перервах на роботі або це просто звичка? Навколишні Вас попереджали: не “ламай» пальці – артрит буде, руки трястися будуть? Хтось вірив і відмовлявся від «шкідливої» звички, а хтось не звертав уваги. Але дуже не багато хто з нас дійсно задавалися питанням, чи є зв’язок між розвитком хвороби і хрустінням пальцями?

Дональд Унгер – єдина людина, яка 50 років хрустіла пальцями з метою експерименту. Чоловік тріскав кісточками лівої руки не менше двох разів на день. На правій руці дослідник спеціально не «ламав» пальці, а якщо вони і хрустіли, то це було мимовільно. До слова, Дональд Унгер – доктор. І в 1998 році він опублікував статтю в медичному журналі «Артрит і ревматизм», яку назвав «Чи приводить хрест до артриту пальців?» («Does Knuckle Cracking Lead to Arthritis of the Fingers»). Ця стаття викликала справжній фурор у світі медицини, а сам містер Унгер був удостоєний премії Ig Nobel Prize 1998 року.

Ig Nobel Prize – це премія, якою нагороджують авторів найнеймовірніших досліджень: у цю категорію потрапляють тільки ті статті, які змушують читачів сміятися, а потім задуматися.

У випадку містера Унгера це було дійсно так. Ось кілька пропозицій з його статті: «Протягом 50 років я хрумтів пальцями на лівій руці два рази на день, а права перебувала в стані спокою – вона була« контрольною ». Легко порахувати, що суглоби пальців на лівій руці піддавалися впливу близько 36500 разів, у той час як ті, що розташовані на правій – дуже рідко і спонтанно «.

Хрускіт пальцями і розвиток артриту: чи є зв'язок?Причиною такого дивного експерименту стало бажання Дональда довести оточуючим, що хрест пальцями ніяк не пов’язаний з артритом. Адже з самого дитинства його мати і тітонька забороняли хлопцеві «ламати» пальці, після весілля і його дружина приєдналася до «суспільства боротьби з хрускотом пальців Дональда» (так він сам жартівливо називав своїх родичів, які намагалися викорінити його звичку).

Нарешті, після п’яти ступенів дослідження, доктор Унгер проаналізував всі зібрані дані і написав висновок: «Артриту немає ні на правій руці, ні на лівій. Очевидних і значущих відмінностей між руками немає. Таким чином, ніякої очевидного зв’язку між хрестом пальців і розвитком артриту немає ».

Насправді є ще одне подібне дослідження. Його провів доктор Роберт Свезі. Його власний син теж любив похрумтіти пальцями, що дуже не подобалося батькові. Тоді містер Свезі навіть прийшов у школу до сина і провів урок, присвячений здоров’ю суглобів. Саме тут підлітки підказали Роберту, де і як можна отримати достатньо інформації про зв’язок хрускоту пальцями з розвитком артриту. Один з учнів запропонував провести експеримент: розділити клас на дві групи, одна з яких буде постійно хрустіти пальцями, а друга – ні. Але містер Свезні пояснив, що для отримання достовірного результату спостереження за «піддослідними» повинно тривати не менше 20 років, і навів приклад дослідження доктора Унгера. Тоді інший учень запропонував «ідеальне» рішення проблеми: можна просто піти в будинок престарілих і запитати пацієнтів, чи є у них артрит пальців і чи є у них звичка хрустіти пальцями. Так і було зроблено: син містера Свезні пішов з батьком у найближчий будинок престарілих, де хлопчик провів опитування всіх постояльців, а батько уважно вивчив амбулаторні карти пацієнтів.

Але, на свій жаль, доктор Роберт Свезні прийшов до того ж висновку, що і Дональд Унгер: за медичними показниками відсутні причинно-наслідкові зв’язки між розвитком артриту і хрустом пальців.

Кладненко Сергій

Кладненко Сергій

Сергій Кладненко, головний редактор Цікаво.нет. Автор статей на сайті. Журналіст з досвідом роботи в українських і зарубіжних інетрнет-виданнях.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *